Terén
Pole performativního umění

Insider: Odkrývání reality

Performance mezinárodního autorského kolektivu pod vedením Cristiny Maldonado na pomezí virtuální a fyzické reality pro jednoho diváka.

Premiéra
28/11/2019

Sklepní scéna CED

Smyslový zážitek kombinující dotykový materiál s imerzivním videem, čímž vytváří paralelní reality kladoucí divákovi otázky: Do jaké míry jsme součástí světa dotyků a do jaké světa obrazu? Jak existovat zároveň v obou realitách – virtuální i fyzické?

V každodenním životě nám technologie umožňují být zároveň na několika místech. Jsme ponořeni do neustálého dialogu s věcmi, procesy a lidmi, aniž by byli fyzicky přítomni. Běžně je vnímáme jako „virtuální bytí“ – jako by se jednalo o reprezentaci originálu, který existuje někde jinde. Tuto „kopii“ umísťujeme na škálu reality níže, protože nás nemůže plně ovlivnit. Nemůžeme se jí dotknout, a tedy nemůže být zcela považována za skutečnou.

Pro některé je virtuální svět místem, kde je možné dočasně uniknout před realitou, druzí se naopak obávají, že ji zcela nahradí. Pro nás neexistuje rozpor mezi virtuálním a skutečným světem – společně tvoří kontinuum smíšených realit.

Domníváme se, že neustále provádíme složité manévry, abychom se zorientovali v přesahu těchto realit. Přizpůsobujeme se těmto technologickým nástavbám, které utvářejí naše vnímání a vztah k druhým lidem, a koexistujeme s nimi.

Insider zkoumá otázku, jak tato směsice realit působí na naše těla a na naše vnímání přítomnosti. Volby každého diváka během performance vytvářejí specifický způsob zkoumání a prožívání předloženého světa.

Cristina Maldonado (MX) pracuje na poli performativních, konceptuálních a vizuálních umění. V projektu What She Does se specializuje na živé zásahy do filmů za použití videa a smyček. Její zájem spočívá ve zpochybňování myšlenky ukončené a stabilní reality za pomoci matení smyslů publika. Vytvořila vícero performancí “jeden na jednoho” pod platformou The Stranger Gets a Gift. Práce s médii v rámci této platformy je ovlivněna autorčinou vlastní zkušeností s moderním tancem. Teritoriem, ve kterém se performance odehrává, se stává tělo diváka. Její kompozice předpokládají, že se událost uskuteční v kůži obecenstva, a vysouvá tak performance z jeviště do vnitřního prostoru diváka. Tento přístup označuje jako choreografie pro vnitřní využití, a právě Insider je pravděpodobně jednou z nejextrémnějších z těchto kompozic, protože je založena na manipulaci doteku a pohledu. Svou práci prezentovala v Mexiku, USA, Kanadě a Evropě. Je držitelkou ceny Mexican Grant Creadores con Trayectoria 2018 FONCA.

Rozhovor s Cristinou Maldonado v odborném časopise Centra experimentálního divadla – CEDIT.
setkani-s-cizincem.pdf

Režie: Cristina Maldonado
Autoři a účinkující: Cristina Maldonado, Eva Rosemarijn, Lea Kukovičič, Keya Singh
Dramaturgická konzultace: Sodja Lotker
Antropologická a koncepční konzultace: Fernanda Eugenio
Technická podpora: Pascal Silondi
Vývojář aplikací: Jakub Krejčí
Výroba objektů: Isa Juchniewicz
3D tisk: William Holmes

S podporou Fondo Nacional para la Cultura y las Artes, Mexico. Projekt je součástí autorčiny série The Stranger Gets a Gifts.

Speciální poděkování Maria Cavina, Jedefrau.org. Děkujeme výzkumné skupině a dobrovolníkům Theresa Schrezenmeir, Lamija Cehajić, Ana Dinger, Liaman Khankishiyeva.

Performance trvá 60 minut a odehrává se v angličtině.

Archiv projektů