Terén
Pole performativního umění

Insider: Odkrývání reality

Performance mezinárodního autorského kolektivu pod vedením Cristiny Maldonado na pomezí virtuální a fyzické reality pro jednoho diváka.

Premiéra
28/11/2019

Sklepní scéna CED

V každodenním životě nám technologie umožňují být zároveň na několika místech. Jsme ponořeni do neustálého dialogu s věcmi, procesy a lidmi, aniž by byli fyzicky přítomni. Běžně je vnímáme jako „virtuální bytí“ – jako by se jednalo o reprezentaci originálu, který existuje někde jinde. Tuto „kopii“ umísťujeme na škálu reality níže, protože nás nemůže plně ovlivnit. Nemůžeme se jí dotknout, a tedy nemůže být zcela považována za skutečnou.

Pro někoho je virtuální svět místem, kde může na chvíli uniknout realitě, jiní se obávají, že ji zcela nahradí. Pro nás neexistuje konflikt mezi virtuálním a reálným světem, společně vytvářejí kontinuum smíšených realit.

Obracení vnitřního prostoru ven a vnějšího prostoru dovnitř slouží jako strategie k odhalování různých vrstev reality. Performance nabízí vjemovou laboratoř, ve které diváci získají prostor k formulaci vlastních otázek o jejich vztahu k realitě a kde mohou uvažovat o existenciálních a filozofických rozměrech přítomného bytí.

Cristina Maldonado (MX) pracuje na poli performativních, konceptuálních a vizuálních umění. V projektu What She Does se specializuje na živé zásahy do filmů za použití videa a smyček. Její zájem spočívá ve zpochybňování myšlenky ukončené a stabilní reality za pomoci matení smyslů publika. Vytvořila vícero performancí “jeden na jednoho” pod platformou The Stranger Gets a Gift. Práce s médii v rámci této platformy je ovlivněna autorčinou vlastní zkušeností s moderním tancem. Teritoriem, ve kterém se performance odehrává, se stává tělo diváka. Její kompozice předpokládají, že se událost uskuteční v kůži obecenstva, a vysouvá tak performance z jeviště do vnitřního prostoru diváka. Tento přístup označuje jako choreografie pro vnitřní využití, a právě Insider je pravděpodobně jednou z nejextrémnějších z těchto kompozic, protože je založena na manipulaci doteku a pohledu. Svou práci prezentovala v Mexiku, USA, Kanadě a Evropě. Je držitelkou ceny Mexican Grant Creadores con Trayectoria 2018 FONCA.

Rozhovor s Cristinou Maldonado v odborném časopise Centra experimentálního divadla – CEDIT, k přečtení zde: setkani-s-cizincem.pdf

Režie: Cristina Maldonado (Sistema Nacional de Creadores)
Tvůrci a účinkující: Cristina Maldonado, Eva Rosemarijn, Lea Kukovičič, Keya Singh
Performeři: Isabela Juchniewicz, Lamija Čehajić
Dramaturgická konzultace: Sodja Lotker
Antropologická a koncepční konzultace: Fernanda Eugenio
Technická podpora: Pascal Silondi
Výroba objektů: Isa Juchniewicz
3D tisk: William Holmes
Produkce: Lea Kukovičič, Cristina Maldonado, Keya Singh
Produkční manažer: Sona Borodáčová, Produced by Terén

S podporou Fondo Nacional para la Cultura y las Artes, Mexico. Projekt je součástí autorčiny série The Stranger Gets a Gifts. Speciální poděkování Maria Cavina, Jedefrau.org. Děkujeme výzkumné skupině a dobrovolníkům: Theresa Schrezenmeir, Lamija Cehajić, Ana Dinger, Liaman Khankishiyeva.

Performance trvá 60 minut a odehrává se v angličtině.

Archiv projektů