Terén
Pole performativního umění

Insider na PQ+

So 17. 6. 2023, 10:00
Myslíkova, Praha 2

Insider: Odkrývání reality je součástí programu Prague Quadrennial Plus 2023.

Performance mezinárodního autorského kolektivu pod vedením Cristiny Maldonado na pomezí virtuální a fyzické reality pro jednoho diváka.

V každodenním životě nám technologie umožňují být zároveň na několika místech. Jsme ponořeni do neustálého dialogu s věcmi, procesy a lidmi, aniž by byli fyzicky přítomni. Běžně je vnímáme jako „virtuální bytí“ – jako by se jednalo o reprezentaci originálu, který existuje někde jinde. Tuto „kopii“ umísťujeme na škálu reality níže, protože nás nemůže plně ovlivnit. Nemůžeme se jí dotknout, a tedy nemůže být zcela považována za skutečnou.

Pro někoho je virtuální svět místem, kde může na chvíli uniknout realitě, jiní se obávají, že ji zcela nahradí. Pro nás neexistuje konflikt mezi virtuálním a reálným světem, společně vytvářejí kontinuum smíšených realit.

Obracení vnitřního prostoru ven a vnějšího prostoru dovnitř slouží jako strategie k odhalování různých vrstev reality. Performance nabízí vjemovou laboratoř, ve které diváci získají prostor k formulaci vlastních otázek o jejich vztahu k realitě a kde mohou uvažovat o existenciálních a filozofických rozměrech přítomného bytí.

Režie: Cristina Maldonado (Sistema Nacional de Creadores)
Tvůrci a účinkující: Cristina Maldonado, Eva Rosemarijn, Lea Kukovičič, Keya Singh
Performeři: Isabela Juchniewicz, Lamija Čehajić
Dramaturgická konzultace: Sodja Lotker
Antropologická a koncepční konzultace: Fernanda Eugenio
Technická podpora: Pascal Silondi
Výroba objektů: Isa Juchniewicz
3D tisk: William Holmes
Produkce: Lea Kukovičič, Cristina Maldonado, Keya Singh, Lamija Čehajić
Produkční manažer: Sona Borodáčová, Produced by Terén

Performance trvá 60 minut a odehrává se v angličtině.

S podporou Fondo Nacional para la Cultura y las Artes, Mexico. Projekt je součástí autorčiny série The Stranger Gets a Gifts. Speciální poděkování Maria Cavina, Jedefrau.org. Děkujeme výzkumné skupině a dobrovolníkům: Theresa Schrezenmeir, Lamija Cehajić, Ana Dinger, Liaman Khankishiyeva.

Facebook událost

16–18/6 vždy v časech 10:00 / 11:30 / 13:00 / 15:30 / 17:00 / 18:30
Performance se odehraje v soukromém bytě na Praze 2, Myslíkova ulice. Podrobnější informace vám budou zaslány po zakoupení vstupenky.

PQ+ je doprovodný program festivalu Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru pro prezentaci současné české scénografické a divadelní tvorby mezinárodnímu odbornému publiku. Projekt PQ+ organizuje PerformCzech / Institut umění - Divadelní ústav ve spolupráci s PQ a je spolufinancován z Národního plánu obnovy, NextGenerationEU.