Série workshopů a událostí je inspirována světem synchronizovaného plavání, který je s TJ Tesla na Lesné nerozlučně spjat. Prostřednictvím tří workshopů se zaměříme na průzkum těla, vody i dechu a jejich vzájemných souvztažností. Společné zkušenosti se stanou tvůrčí hmotou pro performativní událost, pozměněný zážitek ve vodě, na suchu, v architektuře se střechou jako vlna.
Termíny workshopů (vždy 9:30–17:00):
𝓼𝓸𝓫𝓸𝓽𝓪 14/10 TĚLO🧎🏽
𝓷𝓮𝓭𝓮̌𝓵𝓮 22/10 VODA 🌊
𝓼𝓸𝓫𝓸𝓽𝓪 28/10 DECH 🌬️
První z workshopů se zaměří na TĚLO v nejširším slova smyslu. Zajímá nás jak tělesná proměna, kterou akvabely procházejí, jakým způsobem je od dětství jejich tělo formováno pravidelným plaváním a které svaly jsou pro ně nejdůležitější. Zajímá nás naše tělo například při pohybu ve vodě. V obecné definici je tělo hlavní a nejpodstatnější součástí jakéhokoliv nástroje, přičemž v synchronizovaném plavání jde o to, vytvořit iluzi jednoho propojeného těla. Rády bychom se tedy zaměřily i na praktickou otázku synchronizace rozmanitých, sobě si nepodobných těl účastníků workshopu.
Druhé setkání je zacíleno na VODU z různých perspektiv. Jak na pobyt v ní, tak na její schopnost deformace čehokoliv, co do ní vložíme. Jde o vizuální proměnu těla, objektu, videa pod vodou, a také o zvuk, který se ve vodě chová jinak. Akvabely absolvují tréninky ve velice hlučném prostředí, protože vždy trénuje několik skupin najednou a každá potřebuje svůj zdroj zvuku. Rády bychom proto vyzkoušely používání podvodních sluchátek nebo reproduktoru. Samozřejmě zásadní vliv na vnímání má míra našeho ponoření do vody. To nás dovedlo k otázce po kostýmu, s nímž do vody vstupujeme. Proto chceme spolu s účastníky a účastnicemi vyzkoušet různé varianty nadnášení a společně navrhnout jednoduché kostýmy, které bude možné použít ve společném performativním aktu.
Poslední setkání má jako své hlavní téma DECH. Chceme hledat a zkoušet aktivity, jejichž výsledek právě na dechu závisí. Může to být například zpěv, hraní na dechový nástroj, nafukování balónku, dýchání z úst do úst a samozřejmě figury, které provádějí akvabely. Zajímá nás rozdíl mezi dýcháním jako nevědomým procesem a dýcháním, které zásadně ovlivňuje danou akci. Zároveň je dech používán v nejrůznějších metaforách (nabrat druhý dech, dýchl na mě genius loci atd.), které bychom zkusili vizuálně zpracovat.
Celoroční projekt, který jsme zahájili už v červnu komentovanou prohlídkou budovy TJ Tesla a bude pokračovat workshopy (14/10, 22/10 a 28/10) a závěrečnými performancemi (25 a 26/11), se koná v rámci dramaturgické série Nové sady 8.