Terén
Pole performativního umění

PYL: Reality Surfing

Vizuální performance, která divákům nabízí alternativní model soužití lidí a neživých entit.

Premiéra
7/10/2021

Alfred ve dvoře

Reality Surfing je vizuální performance, která divákům nabízí alternativní model soužití lidí a neživých entit. Objevuje nové vztahy mezi předměty denní potřeby skrze jejich materialitu a přítomnost ve společném prostoru, ve kterém objekty nabývají hodnoty rovnocenné s lidskými těly. Scénografie zde vytváří systém, který funguje podle svých vlastních pravidel. Slouží a vyžaduje servis; pohlcuje a vydává; jeho geometrie je nesmyslná stejně jako destruktivní pocity. Autorky zvou diváky k prožití alternativního modelu soužití lidí a neživých bytostí a k surfování do nové reality vytvořené ve spolupráci s houbami, pomeranči, stroji, duchy a dalšími nečekanými entitami.

Každý z nás si z dostupných věcí a znalostí sestavuje svůj vlastní malý svět, ochrannou zeď proti větru vystavěnou z náhodných fragmetů reality. Když zeď spadne, ocitáme se ve vyprahlé krajině, ve které se zřícené fragmenty spojují v nová stvoření. Přijmeme-li podmínky nového světa, můžeme zde surfovat od lepenkové krabice k delfíní ploutvi. Zažijeme okamžiky entropie a svobody, bez ohledu na to, zda jsme zavření, izolovaní od světa, nebo ve svém dobře známém prostředí.

PYL (Světlana Silič, Maria Komarova, Anna Romanova, Theresa Schrezenmeir) je mezinárodní kolektiv umělkyň, které společně tvoří v oblasti postdramatického divadla, výtvarného umění, zvuku a intermedií. Jejich praxe zkoumá hranice antropocentrického vnímání v dialogu s objekty a ironickými pokusy o uchopení ne-lidského děje. Uplatňováním metod DIY, recyklace a principů kompilace skupina rozvíjí vlastní vizuální jazyk, který rozšiřuje významy scénografie daleko za hranice divadelního jeviště. Jejich díla posouvají kulturní kódy, kontexty a původ běžných věcí a zároveň proměňují předměty v bytosti a bytosti v předměty. Citlivost vůči každodennosti, sdílení okamžiků a osobních zkušeností nelineárním a hravým způsobem přenášejí na asociativní přístup skupiny k procesu coworkingu.

V odborném časopise CEDIT, který vydává Centrum experimentálního divadla, byl publikován Manifest scénografie bez hranic, vznikl na Akademii múzických umění v Praze v rámci projektu Reality Surfing. K přečtení ho najdete zde: manifest-scenografie-bez-hranic.pdf

PYL: Světlana Silič, Maria Komarova, Anna Romanova, Theresa Schrezenmeir
Účinkují: Světlana Silič, Maria Komarova
Hudba: Theresa Schrezenmeir
Produkce: Judita Císařová
Poděkování: Sodja Zupanc-Lotker, Tomáš Procházka, Lukáš Jiřička, Andrey Dabrakou, Cristina Maldonado, Michal Mitro, CEDIT
Podpořili: MOTUS, z.s, Terén – pole performativního umění, DAMU

Délka představení: 60 minut
Jazykově bezbariérové.

Premiérová uvedení
Praha: 7. 10. 2021, Alfred ve dvoře
Brno: 18. 11. 2021, OC Dornych
Projekt vznikl ve spolupráci MOTUS – Alfred ve dvoře a Terén.

Představení se koná ve 3. patře OC Dornych. Na místě je výtah a přístup je bezbariérový.

Archiv projektů