🐸 Projekt Životní příběhy
Životní příběhy za lidská práva (www.zivotnipribehy.com) jsou projektem lidí se zkušeností s institucionalizací, akademiků, umělců, hudebníků, žurnalistek a dalších lidí se zájmem o kolektivní experimentální vyprávění. Zajímáme se o příběhy lidí, kteří strávili dlouhou dobu v ústavech – tedy v různých „domovech“, psychiatrických léčebnách a dalších pobytových zařízeních – a tyto příběhy společně posloucháme, zaznamenáváme a prostřednictvím různých médií vyprávíme. Zatímco oficiální verze našich příběhů často mají podobu prostého výčtu různých ústavů a léčeben, kterými daný člověk prošel, doplněného o soupis diagnóz, nejedná se o příběhy jednoduché. Vyprávějí-li je samotní jejich protagonisté – tedy lidé, kteří je sami prožili – jsou plné bolesti a osamění, jakož i vzdoru, imaginace a vytrvalosti v boji s téměř nepřemožitelnými disciplinačními technologiemi. Vyprávěním společně spřádáme nové sítě podpory, které lidem postiženým dlouhodobou institucionalizací umožní propojit jejich životní příběhy s příběhem širších společenství, na jejichž „okraji“ se dosud odvíjely.
🐸 Debata/performance vypravěčů/ek projektu Životní příběhy za lidská práva
Dozvíte se, co jste dosud nevěděli, a uslyšíte, co jste dosud neslyšeli. Bude to hezké, ale může se stát, že u toho budete brečet, protože je to i smutné. Vyprávíme to, aby lidi věděli, že se to děje, a proto, aby se špatné věci neopakovaly. Během dvou let jsme toho hodně nahráli, napsali, složili a nakreslili. Je dobré, že to takhle můžeme říkat lidem, těžko by se to jinak dozvěděli. Děláme to taky proto, abyste pro sebe a pro ostatní hledali dobré bydlení a hodné lidi a abychom dýchali čistý vzduch a měli rádi zvířata. Snad vás to bude zajímat. Uvidíme.
🐸 Uvedení knihy souostroví / postižení / veřejnosti
Náš etnografický výzkum potvrzuje, že ústavy v souostroví postižení jsou izolovaná, obtížně dostupná místa, protkaná těžko překročitelnými hranicemi oddělujícími obyvatele od zaměstnanců, obyčejný život od strategií péče a lidi označené za postižené od nás ostatních, kteří za postižené označení (dosud) nejsme. Souostroví postižení však není jen regionem vyloučení a vytěžování. Je zároveň prostorem problematizace, kde se shromažďují veřejnosti tvořené lidmi, kteří jsou působením ústavních režimů zasaženi. Vedle etnografického popisu světa ústavů a empiricko-teoretického hledání odpovědi na otázku, jaká socio-materiální uspořádání a zájmy ho udržují při životě, naše kniha nabízí i naději na změnu: pragmaticky založenou vizi postižené veřejnosti coby proměnlivého otevřeného společenství, v němž je vyloučení nahrazeno sdílenou zasažeností a osvědčené způsoby zacházení s postižením kreativní nevědomostí.
Kniha souostroví / postižení / veřejnosti vyšla v nakladatelství Display – Sdružení pro výzkum a kolektivní praxi.
🐸 Koncert kapely Roman Radkovič Collective s hostem Matúšem Kobolkou
Měl jsem svoji kapelu. Měl jsem 150 kapel. Stálo to hodně peněz. Kupoval jsem bubny, zvučení. Brácha se zlobil, a pak byl soud. A já říkám: Pane soudce, to už nemůžu platit, tak co budu dělat? No, co by dělal, bude v ústavu, a tak jsem tady. Zpívej, dokud to jde, hlasivky máš dobrý, zpívej, a když tak si vezmi léky.
Improvizácia, noise a no-wave. Všetky stereotypy rozbúrané. Autentickosť, virtuozita a fatálna potreba tvoriť, vzpierajúca sa akýmkoľvek žánrovým zaradeniam. Že ste už dávno nepočuli nič, čo by s vami zatriaslo? Prosím, využite možnosť. Soundtrack k záberom na plávajúce plasty, mŕtve ryby, vyrúbané lesy, roztopené ľadovce... naša planéta prežije, naša planéta sa nebojí ničoho, udržíme planétu. Sú tam ľudia. Počasie je pekné.
romanradkovicollective.bandcamp.com
🐸 DJ set seafur
Seafur je ilustrátorka, tatérka a DJka. Jej selekcie sú eklektické, hravé, niekedy goofy a chaotické, ale vždy so silným dôrazom na vokály, perkusie & booty-shaking zvuky. Hyperpop a afrobeats, batida a r’n’b, merengue a footwork, salsa a amapiano. K naplneniu sa, aj odšťaveniu sa, k skákaniu do vzduchu, aj lepeniu sa k zemi.