Událost nabídne performativní procházku areálem Staré radnice v režii architektky a umělkyně Savky Marenić, diskusní plénum s autorstvem seriálu článků a rozhovorů Sny o utopii deníku Alarm Karlem Veselým a Magdalenou Duškovou, čtenářský workshop s publicistkou a feministickou aktivistkou Majou Vusilović, čítárnu a pásmo krátkých filmů a zašívárnu – prostor pro děti a jejich rodiče.
Program detailně:
👀 Tohle nikdy nebude fungovat / workshop s Majou Vusilović
17:00–18:40, místa na workshop jsou omezená, přihlásit se můžete pomocí tohoto formuláře
Tohle nikdy nebude fungovat – jak často tuto větu slýcháme, když se setkáme s myšlenkami, které přesahují hranice běžné představivosti? Slouží jako cynický štít proti vizím, jež se na první pohled zdají být příliš ambiciózní, nerealistické nebo naivní. Ale přece jsou to právě tyto odvážné vize, které formují budoucnost. Během tohoto workshopu se ponoříme do útržků různých literárních děl, jež dokazují, že utopie jsou přítomné v nejrůznějších formách, a přesto je všechny spojuje jedno.
👀 Kdo se bojí utopií? / debata
19:00–20:40
V rámci večera proběhne debata zasahující do oblastí literatury, umění, poezie, hudby i politické filozofie. O feministických utopiích si budou povídat filozof*ka Jarda Michl, sportovkyně a výzkumnice Kris Országhová, básnířka, pedagožka a teoretička Zuzana Husarová. Provázet debatou bude autorstvo publicistické série Sny o utopii Karel Veselý a Magdalena Dušková z Alarm. Jak si představit jiný svět a má naše imaginace nějakou hranici? Pojďme se společně zasnít o lepším světě.
👀 Když se nikdo nedívá / performativní procházka
prosím přineste si vlastní sluchátka a data v telefonu
21:00–21:40
V jednom z nejstarších brněnských objektů, areálu Staré radnice, se skrývá mnoho příběhů a městských legend. Radnice kdysi sloužila jako sídlo městských úřadů, archiv, soud i věznice, dnes její prostory využívají Galerie TIC, turistické informační centrum, Institut paměti národa a také Klub zastupitelů města Brna. Poslední z jmenovaných prostorů sestává z mnoha zákoutí a míst ideálních pro setkávání a různá jednání, ať už firemní, politické, oslavné či společensko-kulturní. Klubem zastupitelů tak prochází stovky lidí, využívající jeho zázemí – sál U Raduita či U Pilgrama, venkovní atrium nebo Taneční sál a další – pro nejrůznější účely. Co se ale děje v budově, když utichne denní ruch? Jaké zvuky vydávají prázdné chodby a kdo se jimi pohybuje, když už nikdo není na dohled?
Performativní událost provede zákoutími Klubu zastupitelů města Brna a přilehlými sály: s mapou v ruce a prostřednictvím vlastních sluchátek budete mít možnost naslouchat tomu a těm, "co" nebo "kdo" na místě zůstává, když ostatní odejdou.
👀 Máúcta / afterparty
22:00–00:00
První díl nové programové série v Klubu zastupitelů zakončíme malým večírkem, na kterém zahraje djka Máúcta.
Průběžný program:
👀 Zašívárna / prostor pro děti a jejich rodiče
17:00–21:00
Po dobu trvání hlavního programu mezi bude v prostoru KZ otevřená hrací a odpočívací místnost, kterou pro vás přichystala scénografka Andrea Dudková. Andrea sbírá ráda kameny, co vypadají jako dorty a vytváří prostory k intuitivnímu hraní a odpočinku. Chapadlovité polštářky jsou dílem Markéty Skalkové.
👀 Utopie jsou vedle / čítárna a kino
17:00–00:00
Během celého večera bude v prostoru Klubu zastupitelů otevřená feministicko-utopická čítárna a kino. V jedné z místností bude možné vnořit se do pásma krátkých filmů současných audiovizuálních tvůrců a tvůrkyň, některých z průvodců a průvodkyň jednotlivých setkání Klubu kolektivního snění, a seznámit se tak s jejich uměleckou tvorbou. Videa spojuje práce s fikcí coby svébytným tématem i prostředkem anticipační imaginace. Vedle kina bude návštěvnictvu k dispozici také čítárna s vybranými texty či úryvky textů tematizujících utopie a fikce v nejrůznějších kontextech. Četbu pro vás vybraly kurátorky programu spolu s hoststvem eventu Artwife v Terénu.
👀👀👀
Bio účastnictva:
Maja Vusilović je odborová organizátorka a publicistka žijící v Brně. V roce 2022 spoluzaložila magazín Druhá : směna. Vystudovala chorvatský jazyk a literaturu na Filozofické fakultě v Záhřebu.
Karel Veselý působí jako hudební publicista a redaktor Deníku Alarm. Spolupracuje s hudebním časopisem Full Moon a Radiem Wave. V roce 2010 vydal knihu Hudba ohně, Spolu s Milošem Hrochem napsal knihu Všechny kočky jsou šedé (Paseka 2020), je spoluautorem publikace Planeta Nippon (2017) nominované na cenu Magnesia Litera. Ve stejném roce také vydal svoji románovou prvotinu Bomba Funk, jeho druhý román Kov vyšel v roce 2022. V roce 2024 vyšla kniha Hudba srdce.
Magdalena Dušková je redaktorka Alarmu. Vystudovala politické teorie a antropologii na FF UK. Píše hlavně o politice – protože věří, že každý aspekt života je politický – a to z intersekcionálně feministických pozic. Je spoluautorkou podcastu Hysterie a investigativní série Mezi Bohem a ultrapravicí: Po stopách českého antigenderu.
Zuzana Husárová je autorka a teoretička elektronické literatury a digitálních médií, tvoří experimentální a zvukovou poezii a poetické performace. Má doktorát z literární vědy a působí na Digitálních uměních VŠVU. Je redaktorkou časopisu Glosolália a zpěvačkou v kapele Drť. Spolueditovala dvě publikace o elektronické literatuře a působila jako Fulbright scholar na MIT. S Karlem Pioreckým napsala knihu The Culture of Neural Networks: Synthetic Literature and Art in (Not Only) the Czech and Slovak Context (2024). V roce 2024 vydala knihu Hypomnemata.
Jarda Michl vystudoval*a filozofii a teorii interaktivních médií. Příležitostně překládá (Raymond Williams, Srećko Horvat, atd.) a publikuje na Revue Prostor, Druhé : směně nebo Alarmu.
Kris Országhová vystudovala umělecký výzkum a sociologii. Zkoumá zvukovou dimenzi sportu, genderu a těla. Učí na Katedře genderových studií na Středoevropské univerzitě ve Vídni. Reprezentovala Slovensko v synchronizovaném plavání a má za sebou několik boxerských zápasů.
Kris Országhová vystudovala umělecký výzkum a získala doktorát ze sociologie na Karlově univerzitě v Praze. Zabývá se zvukovou dimenzí sportu, pohlaví a těla. Učí na Katedře genderových studií na Středoevropské univerzitě ve Vídni. Utopie, stejně jako svoboda, pro ni nejsou světy, které končí jejich představou. Utopie (jako svoboda) jsou něco, na čem musíme denně pracovat – individuálně i kolektivně – s větším či menším úspěchem nebo neúspěchem.
Jonáš Balcar je studentem Centra audiovizuálních studií na FAMU (CAS). Ve své umělecké praxi se věnuje hudební a zvukové tvorbě, kterou zasazuje do galerijních instalací, performativních situací i stálých narativních forem. V poslední době se rozplývá v čase.
Savka Marenić je architektka a doktorandka na UMPRUM v Praze. Ve svém uměleckém výzkumu se zabývá tím, jak lze prostřednictvím fikce objevovat a proměňovat veřejný prostor a podporovat jeho komunitní potenciál. Ve své tvorbě propojuje architekturu s performativním uměním, komunitní angažovaností a site-specific intervencemi. Momentálně se pokouší chránit myši před svým kocourem, který je pro ně neustálou hrozbou.
Gabriela Veselá je performerka a pedagožka literárně dramatických oborů, která vystupuje pod různými pseudonymy (nejčastěji jako Eržika). V současné době se nejčastěji nachází v Brně v loveckém oblečení v doprovodu svého psa.
Adina Voldrábová je performerka a tanečnice. Studovala na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze a La Manufacture - Haute école des arts de la scène v Lausanne. Zajímá se o improvizaci, site-specific intervence a možnosti uplatnění permakulturních principů v umělecké tvorbě.