Objekt sportovní haly a plaveckého bazénu Tesla od kolektivu autorů*ek Viktor Rudiš, Zdeněk Musil a Dagmar Glosová patří v současnosti k významným příkladům moderní československé architektury 2. poloviny 20. století. Stavba z let 1973–1982 navázala na stavbu sídliště Lesná, které dnes patří k mezinárodně a odborně uznávaným urbanistickým souborům vzniklým na našem území po druhé světové válce. Vzhledem k nedostatku sportovišť na sídlišti doplnil areál Tesly tento požadavek veřejnosti a vznikl v tzv. akci „Z“, kdy se na realizaci stavby podíleli občané a občanky v rámci brigád.
Architektonické řešení vyniká zejména elegantní křivkou střechy, která je položena na prověšených ocelových lanech ukotvených po bocích stavby. Vzniká tak dojem lehkosti, kdy se „rozvlněná“ střecha téměř vznáší nad velkoryse prosklenou budovou. Ta je funkčně rozdělena na dvě části – sportovní halu v jedné polovině a plavecký bazén ve druhé. Díky maximálnímu prosklení umožňuje tato architektonická koncepce pohledově propojit interiér stavby s vnějším okolím a poskytuje uživatelům fascinující prostorový zážitek.
Hlavním autorem stavby je brněnský architekt Viktor Rudiš (*1927), který je také jedním z tvůrců sídliště Lesná, mimo to se proslavil zejména oceněným návrhem československého pavilonu na Expo 1970 v Ósace. V Brně realizoval řadu projektů pro BVV a v posledních letech zarezonovalo jeho jméno zejména díky zdařilé rekonstrukci a přestavbě interiéru Uměleckoprůmyslového muzea v Brně (společně s architektem Ivanem Kolečkem).
Sportovní areál Tesla se do dnešních dnů zachoval téměř v původní podobě a nezbytné stavební zásahy, které jsou nutné z provozních důvodů, jsou prováděny citlivě s ohledem na jeho architektonickou kvalitu. I díky tomu je hala a bazén Tesla významnou součástí portfolia moderní architektury města Brna.