Terén
Field for performing arts

Dům jako vlna – architektonická procházka na Lesné

Thu 29. 6. 2023, 17:00

Navštěvujete sportovní halu TJ Tesla pravidelně? Chodíte kolem a nikdy vás nenapadllo vstoupit dovnitř?

Terén zve na architektonickou procházku, která představí historii i možné budoucnosti sportovní haly TJ Tesla v Brně na Lesné. Toto setkání předchází sérii workshopů a událostí na pomezí umění a sportu, které uvedeme na Lesné na podzim 2023.

Lehce skrytá za keři, stromy, poutači a mezi další zástavbou, stojí v Brně na Lesné sportovní hala TJ Tesla. Stavba na první pohled zaujme svou střechou tvořenou dvěma prohnutými deskami, které nesou mocná ocelová lana. Pod vlnou z ocelové konstrukce nalezneme plavecký bazén, halu s hřištěm, gymnastický sál, posilovnu, saunu anebo také kadeřnictví. Stavba vznikla na počátku osmdesátých let 20. století dle návrhu Viktora Rudiše, který je mimo jiné také spoluautorem sídliště na Lesné. Během procházky s Šárkou Svobodovou, historičkou architektury, kurátorkou a zakládající členkou brněnského spolku 4AM/Fóra pro architekturu a média, si halu prohlédneme zvenčí i zevnitř, seznámíme se s ní v kontextu architektury, historie i významu pro místo.

Na procházku srdečně zveme všechny ty, kteří halu pravidelně navštěvují, či kolem ní chodí a nikdy je nenapadlo vstoupit dovnitř, ale i ty, kteří o ní dosud nevěděli.

Dům jako vlna a život v něm zaujal i nás, umělce a umělkyně z okruhu Terénu – platformy Centra experimentálního divadla. Na letošní podzim proto připravujeme sérii workshopů a událostí, které propojí život této nenápadné, avšak působivé sportovní haly, se světem synchronizovaného plavání a umění do jedné hmoty. O čem to bude a jak se budete moci zapojit, to vám představíme na závěr procházky.

Authors: Eliška Říhová and Šárka Zahálková

Performers: Lenka Nahodilová, Matěj Šíma, participants of the workshops In one breath: Zdeňka Obalilová, Hugo Kuhl, Luisa Habrová, aquabelles from the TJ TESLA synchronized swimming team
Sound collaboration: Michal Kindernay, Pavel Boika
Camera, editing: David Mišťúrik, Aňa Babjárová

Thank you TJ TESLA for cooperation and providing the space.

Facebook Event

29/6 v 17:00
TJ Tesla na Lesné, Brno