Terén
Field for performing arts

Prostor pro spor

Premiere 24/10/2023

Brno

Série přednášek a performativních událostí. Prostor pro spor (dříve olipol) je projekt nezávislého sociálně-ekologického hnutí Nesehnutí a Ústavu politologie filozofické fakulty Univerzity Karlovy zabývající se ochranou lidských práv v kontextu kulturních válek. Během podzimu proběhne několik diskuzí, ve kterých se výzkumníci a výzkumnice z Ústavu politologie UK a další hosté, budou zabývat polarizačními tématy v našem veřejném prostoru, jako je rasismus, gender a rovnost a práva menšin. Na diskuze naváže další doprovodný program v podobě společného vaření a uměleckého happeningu.

Deka na černý den
24/10, Náměstí 28. října od 17:00

Dočasná instalace absolventky ateliéru Environment na brněnské FaVU Julie Jonas, která ve své práci vtipně a s nadhledem přibližuje požitky příchozích do České republiky. V centru její pozornosti je “migrantská deka”, symbolický i zcela hmatatelný artefakt, který propojuje skupinu příchozích bez ohledu na zemi jejich původu. Autorka ve své práci propojuje téma migrace a čekání s veřejným prostorem města Brna. Na rozdíl od monumentálního sochařství nekonzervuje intervence do veřejného prostoru paměť ani vyjádření tvůrců, ale je přechodná, pomíjivá, stejně jako pobytová situace příchozích.

Kulinárna
24/10, Tři Ocásci, Třída Kapitána Jaroše, 18–21:00

Na dočasnou instalaci Deka na černý den naváže společné vaření. Jídlo spojuje jednotlivce, národy i kultury. Důkazem je Kulinárna, ve které se už několik let u jednoho stolu a při společné přípravě veganských pokrmů potkávají spolu s Brňany také brněnští příchozí z různých koutů světa a věnují se společnému vaření, grilování nebo čajovým dýchánkům. Říjnová kulinárna přinese chutě a vůně z Turecka. Na akci je třeba se přihlásit skrze závazný formulář.

Jak ne-mluvit o islámu
25/10, Sklepní scéna CED od 18:00

Před čtyřmi lety rozhodl Nejvyšší soud, že nošení hidžábu při výuce není v rozporu se zákazem nošení pokrývek hlavy a školní řád neodůvodňuje jeho odložení. Rozhodnutí předcházela štvavá islamofobní kampaň, která se dotkla nejen muslimské komunity v Česku, ale třeba také tehdejší ombudsmanky, která se od počátku muslimské studentky zastala. Jedním z projevů kulturního sporu bylo i vyznamenání, které tehdejší prezident Zeman udělil ředitelce zdravotnické školy, která žačce původně hidžáb zakázala. Co tehdejší atmosféra odhalila o české společnosti a jejím přístupu k muslimům a muslimkám? Jak a zda vůbec se tento přístup od té doby změnil? Jak správně mluvit, a jak nemluvit o islámu?

Hosté:
Fatima Rahimi je novinářka afghánského původu. Věnuje se tématům souvisejícím s migrací, sociální nerovností, ale i spiritualitě a náboženství nebo třeba ženskému fotbalu. Její články můžete znát z deníku Referendum, jako moderátorka uvádí pořad Hergot na Radiu Wave.

Zuzana Rendek působí v současné době na pozici expertky v projektu Podpora rovných příležitostí při NPI ČR. Vystudovala bakalářský obor Kulturní a sociální antropologie na FF ZČU, magisterský obor Studia občanského sektoru absolvovala na FHS UK. Dlouhodobě se věnuje výzkumu muslimů a jejich komunit v Česku. Dílčí závěry publikovala pod jménem Zuzana Bürgerová například ve sborníku Nad Evropou půlměsíc: Muslimové v Česku a západních společnostech, (ed.) Karel Černý, 2015.

Diskuzi moderuje Petr Bittner, bývalý novinář, publicista, podcaster, influencer středního formátu, veterán kulturních válek a strůjce historických politických porážek.

Jak ne-mluvit o genderu
20/11, Sklepní scéna CED, 18–20:00

Debata s Evou Svatoňovou a Majou Vusilović. Moderuje Petr Bittner.

Eva Svatoňová je socioložka, věnující se tématu gender a krajní pravice, anti-feministická a anti-genderová hnutí nebo kulturní války ve střední Evropě.V současnosti totiž působí zároveň na Univerzitě v Kodani a na Filozofické Fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Maja Vusilović je publicistka, feministická aktivistka, odborářka a spoluzakladatelka online kritického feministického magazínu Druhá : směna. Dlouhodobě působí v brněnském feministickém a queer kolektivu Sdruženy, kde spoluorganizuje Feministické konference, MDŽ pochody, Feministickou školu. Publikuje v Deníku Alarm, Kapitálu, Glosolalii a dalších časopisech.

Debatou provede Petr Bittner.

RFK: Vykopat sekyru
21/11, Souběh ulic Příční, Francouzská, 15–18:00

Happening feministického kolektivu RFK, který bude probíhat ve veřejném prostoru. Akcí chtějí členky kolektivu poukázat na kulturní války a politiku identit jako na přístupy, které mají jednak rozdělující efekt, ale především opomíjejí základní ekonomickou rovinu společenských problémů.

Jak (ne)mluvit o rasismu
12/12, Sklepní scéna CED, 18–21:30

Debata s Václavem Walachem a Alicou Sigmund Herákovou. Debatou provede Petr Bittner.

Václav Wallach absolvoval postgraduální studium politologie. V současnosti provádí zejména kriminologický a viktimologický výzkum v rámci akademické obce a neziskového sektoru. Pracuje v organizaci In JUSTITIA, kromě odborných článků publikuje například na online Deníku Referendum. Dlouhodobě se zaměřuje na procesy utvářející sociálně vyloučené lokality v českém prostředí.

Alica Sigmund Heráková je moderátorka, novinářka, členka rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny, stojí také za nezávislou audiovizuální platformou Tuke.TV.

Následovat bude promítání produkce pořadů Tuke.TV, kterým provede Roberto Poupátko – herec, scenárista a režisér, věnující se tvorbě reklam, krátkých filmů, v současné době spolupracuje i s Tuke.TV, kde uvádí pořad Coming out.

Projects archive