Terén
Pole performativního umění

TIm Master Class: Jan Bělíček

St 11. 11. 2020, 19:00
online

Další ze série online přednášek TIM Master Class. Proběhne online skrze platformu ZOOM cesnet.zoom.us.

Online přednáška literárního kritika Jana Bělíčka, autora literárního podcastu V chapadlech murmuru a šéfredaktora internetového deníku Alarm.cz. Název přednášky: Obrazy konce v současné literatuře a koncept pozitivní apokalypsy

Anotace: Žijeme ve světě posedlém zánikem a destrukcí? Nebo nám záplava obrazů konců, které se na nás valí z televizních i počítačových obrazovek, z médií, filmových i literárních děl, říká něco podstatného o naší momentální situaci? Jakým způsobem se zánikem a úpadkem lidské civilizace pracuje současná literatura od cyberpunku a Williama Gibsona přes Cormaca McCartyho a Jeffa Vandermeera až po Octavii Butler a Kima Stanleyho Robinsona. Mají nás obrazy destrukce vystrašit a vybičovat ke změně chování nebo nás spíš pomalu připravují na civilizační úpadek? A co by v tomto kontextu mohl znamenat koncept pozitivní apokalypsy?

Bio: Jan Bělíček je publicista, literární kritik a šéfredaktor internetového deníku Alarm. Stojí za podcastovou sérií mapující současné podoby krize, frustrace a deprese V chapadlech murmuru (Institut úzkosti). Jako publicista zpracovává témata práce, prekariátu, sociální spravedlnosti, kulturní politiky a literatury.

11/11/2020 19:00
přednáška proběhne online

Přednáška je součástí cyklu přednášek TIM Master Class (předmět vyučován v rámci oboru Teorie interaktivních médií na FF MUNI, Videogram FaVU VUT & ve spolupráci s platformou Terén).