Terén
Pole performativního umění

Setkání s PYL

Čt 27. 1. 2022, 17:00
fyzicky i online stream
Vstup volný

Závěrečná událost programu Beyond Touring: Reality Surfing nabídne různé formy setkání s autorkami kolektivu PYL v prostorách OC Dornych, kde je uváděna performance Reality Surfing.

Od 17 hodin se bude možné setkat s autorkami performance a prohlédnout si scénografii, materiály a objekty, se kterými kolektiv pracuje. Zároveň bude možné se potkat se členy a členkami platformy Terén.
Od 19 hodin proběhne Artist talk a diskuse s kolektivem PYL a Michalem Kindernayem, kterou moderuje redaktor časopisu Cedit Jakub Liška. Tuto část události je možné navštívit fyzicky nebo zhlédnout streamovanou online.

V rámci Artist talk jednotlivé autorky představí svůj osobní pohled na tvůrčí zázemí a metody spolupráce kolektivu PYL. Zabývat se budou uvažováním nad scénickým prostorem, materialitou, technologiemi, hrou a hravostí, symboly, intuicí a koexistencí lidí a objektů.

PYL (Světlana Silič, Maria Komarova, Anna Romanova, Theresa Schrezenmeir) je mezinárodní kolektiv umělkyň a pohybuje se v oblastech postdramatického divadla, výtvarného umění, zvuku a intermédií. PYL zkoumá hranice antropocentrického vnímání skrze dialog s objekty a skrze ironické pokusy o uchopení ne-lidského děje. Uplatňováním metod DIY, recyklace a kompilace skupina rozvíjí vlastní vizuální jazyk, který rozšiřuje významy scénografie daleko za hranice divadelního jeviště. Díla PYLu posouvají kulturní kódy, kontexty a identitu běžných věcí. Proměňují předměty v bytosti a bytosti v předměty. Citlivost vůči každodennosti, sdílení okamžiků a osobní zkušenosti se nelineárním a hravým způsobem přenášejí do asociativního přístupu skupiny k procesu coworkingu.

Michal Kindernay je intermediální umělec, performer a kurátor. Jeho audiovizuální instalace propojují oblasti a nástroje umění, technologie a vědy. Často se dotýká témat ekologie a skrze aplikování technologických přístupů ve vztahu k přírodě reflektuje problematiku environmentálních otázek. Jeho práce zahrnují videoperformance a interaktivní instalace, intermediální a dokumentární projekty a hudební zvukové kompozice. Je spoluzakladatelem umělecké organizace yo-yo, iniciátorem projektu RurArtmap a byl členem kolektivu galerie Školská 28 v Praze. Jako pedagog působí v rámci nového magisterského programu na Prague College a externě v Centru audiovizuálních studií FAMU v Praze.

Jakub Liška vystudoval dramaturgii na JAMU. V současné době studuje doktorské studium na Katedře divadelních studií MU. Ve svém disertačním výzkumu se zabývá sociologií divadla, především institucionálními, sociálními, kultruními a dalšími podmínkami, které ovlivňují či spoluurčují utváření divadelní dramaturgie.

CEDIT je odborný časopis vydávaný od roku 2019 Centrem experimentálního divadla.
ced-brno.cz/cs/cedit

27/1, 17:00, OC Dornych Brno – piknik s kolektivem PYL a Mluvícími kalužemi
27/1, 19:00, OC Dornych Brno – artist talk a diskuse

Celý program Beyond Touring: Reality Surfing.