Terén
Pole performativního umění

Nové sady – RFK: Poslední večeře 2020

So 28. 3. 2020, 12:00

!!! UDÁLOST SE Z DŮVODU NAŘÍZENÍ VLÁDY O VEŘEJNÝCH AKCÍ NAD 30 OSOB RUŠÍ !!!

Terén uvádí čtvrtý díl série jednorázových performativních událostí Nové sady, ve kterém se představí křesťansko-feministické ekumenické uskupení RFK. Ve veřejném prostranství Moravského náměstí proběhne performance Poslední večeře 2020 otevírající návazný dvoudenní program jako dočasnou zónu pro setkávání při diskuzích, přednáškách a praktických dílnách, pro který kolektiv RFK přizval spřátelené aktivistické skupiny a odbornice zabývající se sexuálním násilím v římskokatolické církvi či současnými konzervativně-náboženskými náladami v Evropě.

27/3
18:00 Performance Poslední večeře 2020, zahájení programu

28/3
11:00 Představení kolektivu Wspólnota międzygatunkowa
13:00 Workshop s kolektivem Wspólnota międzygatunkowa
16:00 Kdo se bojí genderu? Přednáška Zory Hesové
19:00 Projekce filmu Kostelnice

29/3
11:00 Představení kolektivu RFK
14:00 Workshop psaní modliteb s RFK
15:30 Prázdné trůny – přednáška Martina Tománka
18:00 Zakončení programu Nové sady – RFK: Poslední večeře 2020

Vstupné na program zdarma

28/3, 11:00 – 12:00, Moravské náměstí
Představení kolektivu Wspólnota międzygatunkowa, diskuze

Kolektiv Mezidruhové společenství (Wspólnota Międzygatunkowa) vznikl v roce 2019 ve Varšavě. První rituál Mszak (Mechorost) se konal v květnu 2019 ve varšavské Botanické zahradě, další v červnu na kampusu Varšavské univerzity. Dokumentace s akcí Wspólnoty byly časti výstavy Trzy plagi v Galerii Labirynt v Lublině a No igdzie te pomarańcze v galerii Kiedyś to będzie. Wspólnota Międzygatunkowa vyrostla z černozemě, plastisféry a spár mezi dlažebními kostkami. Za cíl si klade, aby paradigma podřízenosti Země vůči lidem ztrouchnivělo. Členky a členové se sjednocují napříč všemi druhy bez rozdílů a žádají zrušení hierarchického systému, který je založen na ekocidě a ždímání planety a využívání jejích šťáv. Symbioticky se hromadí mezi neomezeným množstvím oddenků, krásnooček, chodidel, ploutví, panožek, řasinek a paznehtů. Společenství má své vlastní uspořádání, principy, střevní bakterie a kultovní obřady. Jedním z nich je rituál Mechorostu (Mszaka), který se koná za květnového úplňku. Rituál je oslavou moci rozkladu, jenž je součástí tvůrčí a vitální hmoty kompostu. Všechna stvoření, která společenství sdružuje, vstřebala a tráví fakt, že příroda je v nich - nikoliv mimo ně. Pro co nejúčinnější šíření idejí mezidruhové solidarity společenství usiluje o zapsání do Rejstříku církví a náboženských společností.

28/3, 13:00 – 16:00, Moravské náměstí
Wspólnota międzygatunkowa: Decomposing. DIY ritual
Workshop

Poskládáme se okolo kompostu – základní hmoty, ve které nás všechny nakonec čeká rozklad – abychom se společně podíleli na rituálu. Je to rituál zasvěcený ztrátě a žalu, rituál, který připomíná vymřelé druhy, ale také oslavuje houževnatost a sílu přírody. Je to také rituál ochrany a péče. Bude zde prostor pro smutek, strach a zoufalství, ale taky naděj a smích. Budeme spolu mluvit, sdílet emoce a myšlenky týkající se klimatu a ekologické krize a přemýšlet o způsobech jejich vyjádření. Zůstaneme blízko Země a půdy – životodárné hmoty, která nás všechny bez rozdílu pohltí, nehledě na druh či status. A takový bude i náš workshop: je určen pro všechny a nevyžaduje žádné speciální dovednosti ani vědomosti.

28/3, 16:00 – 18:30, Moravské náměstí
Zora Hesová: Kdo se bojí genderu?
Přednáška, diskuze

Je pojem "gender" součástí zhoubné liberální ideologie, která ničí lidskou přirozenost a rodinu? Jsou "gender studia" válečným koněm kulturního marxismu? Začíná to svobodou volby toalet a končí to libovolným výběrem pohlaví? Nebo se máme bát "gender ideologie"? Od roku 2013 se (nejen) ve Střední Evropě množí výroky, debaty, konference a dokonce demonstrace, ve kterých je slovo "gender" systematicky používání ve spojení "gender ideologie" nebo "gender teorie", kterým konzervativní aktivisté a (nejen) populističtí politici vědomě i nevědomě překreslují původní významy "genderu". Prezentace Zory Hesové krátce popíše tzv. "anti-gender" hnutí, i to, co víme o jeho vzniku, a pokusí se nastínit způsoby, jakými se vede válka o politický vliv a kulturní hegemonii skrze definici slov.

Zora Hesová, M.A., Ph.D. je přednášející na Univerzitě Karlově, Ústav politologie FF UK, arabistka, dlouhodobě se věnuje dění na Blízkém východě a v oblast Balkánu.

28/3, 19:00 – 21:00, Moravské náměstí
Šárka Kabátová, Ondřej Bojo: Kostelnice
Projekce za přítomnosti autorky a respondentky dokumentárního filmu, diskuze

Měl duchovně doprovázet zasvěcené panny. To jsou ženy, které zasvětily život Bohu jako řádové sestry v civilním světě. Realita ale byla podle výpovědi kostelnice jiná. Farář Erik T. ji měl čtyřikrát znásilnit. „Nedokázala jsem se bránit, měla jsem úplně ztuhlé tělo,“ říká Petra P. v dokumentu autorské dvojice Šárky Kabátové a Ondřeje Boja.

Šárka Kabátová je novinářkou a příležitostnou dokumentaristkou. První zkušenosti začala sbírat za fotoaparátem, poté dala přednost psaní a natáčení. Sedm let psala pro Lidové noviny, nyní tvoří pod značkou Seznam Zprávy. Vytvořila časosběrné dokumenty Samuel, Věrní či Kostelnice a nyní se v pořadu My věnuje tvorbě na pomezí novinařiny a dokumentaristiky. Ondřej Bojo je kameraman a režisér, který natočil dokumentární film Vykoupení - Zrození Kingdom Come: Deliverance a televizní pořad Naomi v Japonsku.