Terén
Pole performativního umění

PYL: Reality Surfing

St 26. 1. 2022, 19:30
online

V jeden den proběhnou dvě uvedení performance Reality Surfing. Jednou jako fyzická událost pro živé publikum v brněnském OC Dornych, podruhé jako adaptace pro online prostředí, kterou společně s kolektivem PYL připravil intermediální umělec, performer a kurátor Michal Kindernay.

Reality Surfing je vizuální performance, která divákům nabízí alternativní model soužití lidí a neživých entit. Objevuje nové vztahy mezi předměty denní potřeby skrze jejich materialitu a přítomnost ve společném prostoru, ve kterém objekty nabývají hodnoty rovnocenné s lidskými těly. Scénografie zde vytváří systém, který funguje podle svých vlastních pravidel. Slouží a vyžaduje servis; pohlcuje a vydává; jeho geometrie je nesmyslná stejně jako destruktivní pocity. Autorky zvou diváky k prožití alternativního modelu soužití lidí a neživých bytostí a k surfování do nové reality vytvořené ve spolupráci s houbami, pomeranči, stroji, duchy a dalšími nečekanými entitami.

Každý z nás si z dostupných věcí a znalostí sestavuje svůj vlastní malý svět, ochrannou zeď proti větru vystavěnou z náhodných fragmentů reality. Když zeď spadne, ocitáme se ve vyprahlé krajině, ve které se zřícené fragmenty spojují v nová stvoření. Přijmeme-li podmínky nového světa, můžeme zde surfovat od lepenkové krabice k delfíní ploutvi. Zažijeme okamžiky entropie a svobody, bez ohledu na to, zda jsme zavření, izolovaní od světa, nebo ve svém dobře známém prostředí.

Premiérová uvedení:
Praha: 7. 10. 2021, Alfred ve dvoře
Brno: 18. 11. 2021, OC Dornych

Projekt vznikl ve spolupráci MOTUS – Alfred ve dvoře a Terén.
Více o projektu: https://jasuteren.cz/archiv/pyl-reality-surfing

Účinkují: Světlana Silič, Maria Komarova
Hudba: Theresa Schrezenmeir
Produkce: Judita Císařová

PYL (Světlana Silič, Maria Komarova, Anna Romanova, Theresa Schrezenmeir) je mezinárodní kolektiv umělkyň, které společně tvoří v oblasti postdramatického divadla, výtvarného umění, zvuku a intermédií. Jejich praxe zkoumá hranice antropocentrického vnímání v dialogu s objekty a ironickými pokusy o uchopení ne-lidského děje. Uplatňováním metod DIY, recyklace a principů kompilace skupina rozvíjí vlastní vizuální jazyk, který rozšiřuje významy scénografie daleko za hranice divadelního jeviště. Jejich díla posouvají kulturní kódy, kontexty a původ běžných věcí a zároveň proměňují předměty v bytosti a bytosti v předměty. Citlivost vůči každodennosti, sdílení okamžiků a osobních zkušeností nelineárním a hravým způsobem přenášejí na asociativní přístup skupiny k procesu coworkingu.

Michal Kindernay je intermediální umělec, performer a kurátor. Jeho audiovizuální instalace propojují oblasti a nástroje umění, technologie a vědy. Často se dotýká témat ekologie a skrze aplikování technologických přístupů ve vztahu k přírodě reflektuje problematiku environmentálních otázek. Jeho práce zahrnují videoperformance a interaktivní instalace, intermediální a dokumentární projekty a hudební zvukové kompozice. Je spoluzakladatelem umělecké organizace yo-yo, iniciátorem projektu RurArtmap, byl členem kolektivu galerie Školská 28 v Praze. Jako pedagog působí v rámci nového magisterského programu na Prague College a externě v Centru audiovizuálních studií FAMU v Praze.

26/1, 12:00, OC Dornych Brno - performance Reality Surfing (fyzicky)
26/1, 19:30 - performance Reality Surfing (online stream)

Vstupenky na Reality Surfing (fyzicky) 26/1 ve 12:00 v OC Dornych Brno rezervujte na teren@ced-brno.cz
Vstupenky na online stream 26/1, 19:30 Reality Surfing zakoupíte v síti goout.cz.

Celý program Beyond Touring: Reality Surfing.

Program je součástí projektu Beyond Touring: Reality Surfing and Insider tour at Tatwerk, Terén and Tranzit Foundation, který je realizován za podpory programu Kreativní Evropy Perform Europe.

Perform Europe je projekt financovaný EU, jehož cílem je přehodnotit způsob přeshraniční prezentace scénických uměleckých děl inkluzivnějším, udržitelnějším a vyváženějším způsobem, a to prostřednictvím testování nových přístupů v oblasti uvádění a distribuce