Terén
Pole performativního umění

PYL: Reality Surfing

St 26. 1. 2022, 19:30
online

V jeden den proběhnou dvě uvedení performance Reality Surfing. Jednou jako fyzická událost pro živé publikum v brněnském OC Dornych, podruhé jako adaptace pro online prostředí, kterou společně s kolektivem PYL připravil intermediální umělec, performer a kurátor Michal Kindernay.

Reality Surfing je vizuální performance, která divákům nabízí alternativní model soužití lidí a neživých entit. Objevuje nové vztahy mezi předměty denní potřeby skrze jejich materialitu a přítomnost ve společném prostoru, ve kterém objekty nabývají hodnoty rovnocenné s lidskými těly. Scénografie zde vytváří systém, který funguje podle svých vlastních pravidel. Slouží a vyžaduje servis; pohlcuje a vydává; jeho geometrie je nesmyslná stejně jako destruktivní pocity. Autorky zvou diváky k prožití alternativního modelu soužití lidí a neživých bytostí a k surfování do nové reality vytvořené ve spolupráci s houbami, pomeranči, stroji, duchy a dalšími nečekanými entitami.

Každý z nás si z dostupných věcí a znalostí sestavuje svůj vlastní malý svět, ochrannou zeď proti větru vystavěnou z náhodných fragmentů reality. Když zeď spadne, ocitáme se ve vyprahlé krajině, ve které se zřícené fragmenty spojují v nová stvoření. Přijmeme-li podmínky nového světa, můžeme zde surfovat od lepenkové krabice k delfíní ploutvi. Zažijeme okamžiky entropie a svobody, bez ohledu na to, zda jsme zavření, izolovaní od světa, nebo ve svém dobře známém prostředí.

Premiérová uvedení:
Praha: 7. 10. 2021, Alfred ve dvoře
Brno: 18. 11. 2021, OC Dornych

Projekt vznikl ve spolupráci MOTUS – Alfred ve dvoře a Terén.
Více o projektu: https://jasuteren.cz/archiv/pyl-reality-surfing

Účinkují: Světlana Silič, Maria Komarova
Hudba: Theresa Schrezenmeir
Produkce: Judita Císařová

PYL (Světlana Silič, Maria Komarova, Anna Romanova, Theresa Schrezenmeir) je mezinárodní kolektiv umělkyň, které společně tvoří v oblasti postdramatického divadla, výtvarného umění, zvuku a intermédií. Jejich praxe zkoumá hranice antropocentrického vnímání v dialogu s objekty a ironickými pokusy o uchopení ne-lidského děje. Uplatňováním metod DIY, recyklace a principů kompilace skupina rozvíjí vlastní vizuální jazyk, který rozšiřuje významy scénografie daleko za hranice divadelního jeviště. Jejich díla posouvají kulturní kódy, kontexty a původ běžných věcí a zároveň proměňují předměty v bytosti a bytosti v předměty. Citlivost vůči každodennosti, sdílení okamžiků a osobních zkušeností nelineárním a hravým způsobem přenášejí na asociativní přístup skupiny k procesu coworkingu.

Michal Kindernay je intermediální umělec, performer a kurátor. Jeho audiovizuální instalace propojují oblasti a nástroje umění, technologie a vědy. Často se dotýká témat ekologie a skrze aplikování technologických přístupů ve vztahu k přírodě reflektuje problematiku environmentálních otázek. Jeho práce zahrnují videoperformance a interaktivní instalace, intermediální a dokumentární projekty a hudební zvukové kompozice. Je spoluzakladatelem umělecké organizace yo-yo, iniciátorem projektu RurArtmap, byl členem kolektivu galerie Školská 28 v Praze. Jako pedagog působí v rámci nového magisterského programu na Prague College a externě v Centru audiovizuálních studií FAMU v Praze.

26/1, 12:00, OC Dornych Brno - performance Reality Surfing (fyzicky)
26/1, 19:30 - performance Reality Surfing (online stream)

Vstupenky na Reality Surfing (fyzicky) 26/1 ve 12:00 v OC Dornych Brno rezervujte na teren@ced-brno.cz
Vstupenky na online stream 26/1, 19:30 Reality Surfing zakoupíte v síti goout.cz.

Celý program Beyond Touring: Reality Surfing.