Terén
Pole performativního umění

Order of Sonic Chaos

Čt 18. 8. 2022, 19:00
katakomby CED

Třídílný site-specific projekt zvukového a vizuálního umění v katakombách Centra experimentálního divadla.

🏴 Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine (18–25/8)
🏴 Order of Sonic Chaos 2: MSHR (30/8–4/9)
🏴 Order of Sonic Chaos 3: EJTECH (9–13/9)

Order of Sonic Chaos je jednorázovým projektem Terénu v kurátorské koncepci zvukového umělce Jonáše Grusky, kterým se zpřístupňují katakomby Centra experimentálního divadla (CED) pod Zelným trhem v Brně. Průběžný měsíční program se skládá ze tří částí, které autorsky připravují lokální i zahraniční umělecké osobnosti a kolektivy. Každá z nich nabídne dočasnou audiovizuální instalaci přístupnou v denních otevíracích hodinách, hudební performance, setkání s autory a autorkami a komentované prohlídky.

Interdisciplinární profil programu propojuje hudbu, zvukové a výtvarné umění a performance. Přizvaní umělci a umělkyně vytváří nová díla přímo pro unikátní prostory katakomb, které se dočasně stanou laboratorním uměleckým prostorem. Realizační tým se v podzemních prostorách setkává k výzkumu psychoakustických vlastností zvuku a fyzikálních limitů a rezonančních vlastností lidského těla, využití zvuku při rituálních obřadech a náboženských ceremoniálech a možných propojení okultismu, hudby a zvuku coby nástrojů komunikace, meditace a duchovní práce.

Projekt Order of Sonic Chaos navazuje na stejnojmenné události uvedené již v minulosti v rámci ZVUK (Bratislava), MoE (Vídeň), Rumište (Brno), Silent night (Praha) a na dlouhodobu aktivitu Terénu v katakombách CED. V tomto jedinečném prostoru každoročně připravuje umělecký site-specific projekt, citlivě se vztahující k jeho fyzikálním, estetickým i historickým kontextům. V roce 2021 v něm byl realizován výstavní projekt Spooky Butt, který připravilo kurátorské duo Daniel Hüttler a Šimon Kadlčák.

Kurátor: Jonáš Gruska
Umělci a umělkyně:MSHR (US), EJTECH (HU/MX), Angakok Thoth (SK), Jonáš Gruska (SK), František Hanousek (CZ), Jakub Hájek (CZ), Natálie Pleváková (CZ)
Artwork: Kristýna Hejlová
Grafický design: Jozef Ondrík / Deep Throat Studio

Facebook událost

18/8–13/9/2022
katakomby CED

otevírací doba:
po–pá 14–20:00, so–ne 12–18:00
(V případě konání doprovodných akcí je otevírací doba prodloužena.)