Terén
Pole performativního umění

Konektiv Night

Pá 1. 12. 2023, 19:30
Sklepní scéna CED

V rámci projektu Konektiv on Tour se v Brně poprvé představí nová hudební spojení, ve kterých se prolínají rozmanité hudební žánry i kultury, ze kterých jednotliví hudebníci pocházejí. Radikální spojení rozličných tvůrčí přístupů vybízí k hledání vzrušujících a nepředvídatelných výsledků a zároveň symbolizuje jednoznačné odmítnutí předsudků vůči cizincům a příslušníkům menšin.

Portugalskou zvukovou umělkyni Saru Pinhero a českou zpěvačku a producentu Fæ Bestia spojuje zájem o objevování nových způsobů vyjádření pohybujících se na hranici mezi hudbou a zvukem.

🌐 Fæ Bestia (Josefína Trantinová) je pražská zpěvačka a producentka, která tvoří hudbu plnou opojných, temných melodií, tribalových beatů a éterických vokálů. Hudbu začala tvořit během první vlny pandemie a letos v březnu vydala své debutové album Alegorie. Využívá experimentální R&B a trap s českými texty a vytváří tak most mezi snem a realitou.

🌐 Sara Pinhero je tvůrkyně zvuku. Produkuje, stříhá, mixuje a nahrává zvuk pro film a video. Ve své sólové praxi vytváří akustické skladby, obvykle pro vícekanálové performance, rozhlasové vysílání nebo instalace na místě. Její zájmy se postupně rozšířily o problematiku klimatické krize (Future Landscapes a SHLUK) nebo genderovou problematiku ("regardless"). V doktorandském studiu se věnuje projektu založenému na praxi s názvem "Acousmatic Foley".

Propojení výrazně odlišných hudebních světů nabídne spolupráce Iana Mikisky, skladatele a intermediálního umělce, a kapely Dunjingarav, jejíž repertoár tvoří zejména tradiční stepní mongolské písně.

🌐 Dunjingarav je hudební skupina založená v roce 1997 a pojmenovaná podle známé mongolské hory. Skupina se specializuje na tradiční písňový repertoár, který zachycuje podstatu nekonečné mongolské stepi. Na koncertě skupinu zastoupí její kapelník a hráč na strunný nástroj morin khuur Badam Nandinbolor a také Narangerel Chimeddorj, mistr třístrunného drnkacího nástroje známého jako šudraga.

🌐 Ian Mikyska je skladatel a intermediální umělec, který se pohybuje především na hranici zvuku, vytváří instalace, videa, divadlo, texty a další formy. Hraje komponovanou i improvizovanou hudbu na kytary a violu da gamba, spoluzaložil Prague Quiet Music Collective a Stratocluster. Ve své tvorbě se často zabývá pomíjivostí, kontemplací, vztahem mezi použitými médii a rozdílem mezi konceptuálním a smyslovým vnímáním.

Hluboké a komplexní hudební tradice se protnou ve společném vystoupení mistra hry na barokní loutnu a její basovou variantu, theorbu, Marka Kubáta & Chaitanya Bhat, mistra pěvecké techniky severoindického žánru Khayal.

🌐 Chaitanya Bhat projevoval již od mládí výrazný hudební talent. Pod vedením renomovaných guruů se vzdělával v hindustánské klasické vokální hudbě, aby si osvojil nuance rozsáhle ornamentálního žánru známého jako khájal. Vystupoval v různých městech, často spolupracoval v duetech nebo poskytoval hudební podporu tanečním recitálům. Čaitanja, umělec s hodnocením B pro All India Radio, vydal dvě klasická alba.

🌐 Marek Kubát hraje na kytaru, loutnu a theorbu. Studoval na Akademii staré hudby v Brně a pravidelně vystupuje s řadou barokních souborů, jako je Ensemble Damian, Hof-Musici nebo v projektech barokní hudby polské BSP Baltic Sea Philharmonic. Často také spolupracuje se skladateli soudobé hudby (Tomáš Hanzlík, Matěj Kroupa nebo Vít Zouhar) nebo s Ateliérem hudebního herectví při Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění.

Konektiv podporuje Iniciativu Hlavák, která na Hlavním nádraží v Praze poskytuje prvotní materiální i psychologickou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, Sýrie a z dalších zemí.

Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a Nadace Život umělce.

1/12/2023, Sklepní scéna CED