24/11
od 18:00 otevření prostoru Sklepní scény CED s výstavou „Mesto: Hranice tolerancie”
19:00–20:30 prezentace knihy a výstavy členkami a členy týmu RUVK + prostor pro otázky
20:30–22:00 DJ KellnerHellSkiing
25/11
výstava "Mesto: Hranice tolerancie", otevřeno od 14:00 do 20:00
26/11
od 15:00 facilitovaná herná session hry „Starostlivosť z budúcnosti”, omezená kapacita, místo si předem zaregistrujte na ruvk2028@gmail.com
od 17:00 komentovaná prohlídka výstavy „Mesto: Hranice tolerancie”
Kniha „Mesto pre všetkých? Odkrývanie infraštruktúry segregácie” vychází z interdisciplinárního angažovaného výzkumu, který probíhal mezi lety 2020 až 2022. V rámci něhož vznikla případová studie o tzv. vyloučené lokalitě nacházející se ve Velkém Krtíši, malém okresním městě na jihovýchodním Slovensku. Tým RUVK, který výzkum realizoval, byl složený z designérek, architektů, sociálních vědkyň, odborníka na sociální bydlení a právníka a v lokalitě pracoval v různých sestavách od roku 2018.
Křest knihy se uskuteční v instalaci výstavy „Mesto: Hranice tolerancie”, která je aluzí na konferenční prostředí. Výstava je inspirována sebranými daty, která tým RUVK vytvořil během výzkumu. Vychází volně jak z případové studie bytového domu vlastněného městem ve Velkém Krtíši, tak i z analýzy územních plánů napříč slovenskými městy. Výstava je zaměřena na segregační praktiky a jazyk přítomný ve strategických dokumentech a také ve veřejném prostoru. Namísto investigativního rozkrytí však jednotlivé praktiky dále rozpracovává a přitakává jim. Instalační řešení je tak představením spekulativních návrhů na pseudoinovaci produktů a služeb pro vyšší územní celky a samosprávy na Slovensku, které z jinak neviditelné infrastruktury segregace činí nadesignovaný záměr a “tvrdá” data z terénu představuje jako možná politická rozhodnutí.
Cílem dlouhodobého působení týmu bylo a pořád je především zlepšení sociálních a materiálních podmínek bydlení v této lokalitě reprezentované konkrétním bytovým domem ve vlastnictví města. RUVK v rámci svého výzkumu a intervencí tvořily data o jeho obyvatelích, asistovali jim při adresování závad v bydlení, pracovali na rozšíření kapacit podpůrných sociálních služeb ve Velkém Krtíši a dodnes obyvatele zastupují v soudních sporech o vystěhování.
Od konkrétní případové studie se část týmu dostala k analýze nadlokálně platných dat či k formulaci širšího designového poznání. V knize tak najdeme datové pozadí neoliberalizace bydlení a analýzu kontextu sociálního bydlení na Slovensku i úvahu o větším množství zdrojů, na jejichž základě lze navrhovat reakce na kontinuálně vznikající problémy.
Ke knize je přibalena i karetní hra „Starostlivosť z budúcnosti”, redesign hry od Situation Lab s původním názvem „Thing From The Future”. Redesign realizoval tým RUVK. Principem hry je hledání řešení z pozice zástupkyně či zástupce městské samosprávy. Z těchto řešení by měly benefitovat jinak opomíjené skupiny lidských i nelidských aktérů ve městě.
✰✰✰
název knihy: Mesto pre všetkých? Odkrývanie infraštruktúry segregácie
autor: Kolektiv RUVK – Kristýna Jamrichová, Denis Kozerawski, Jakub Mácha, Barbora Menšíková, Ondřej Mohyla, Roman Novotný, Martina Růžičková, Michal Zálešák
Ilustrace: Zdena Giacintová
Fotografie: Paula Malinowska
Grafická úprava: Mikuláš Macháček (zetzetzet)
Sazba: Kateřina Havelková (zetzetzet)
Publikaci si bude možné koupit přímo na křestu za 420,- CZK (platba také kartou).
Kniha a výstava jsou výstupy z projektu Institut forenzního interdisciplinárního výzkumu, sociálně angažovaného designu a architektury, který byl podpořen Technologickou agenturou České republiky v rámci programu Éta. Vydání knihy finančně podpořila FaVU VUT.