Představte si moment těsně před hranicí zakázaného. Nebo naopak, těsně za hranicí zcela povoleného. To místo na škále od “vše je zakázáno” až po “vše je dovoleno”, které má každá/ý z nás jinde. Místo, které se proměňuje v souvislosti s věkem, dobou, ve které žijeme, výchovou, kulturním prostředím, politickou situací nebo společenským postavením. Místo, které je zároveň nepsaným pravidlem určujícím hranice osobní svobody. Právě kolem této hranice, kterou máme každá/ý jinde, se odehrává něco jedinečného až vzrušujícího. Něco, díky čemu se můžeme inspirovat a učit vzájemnému respektu. Věříme, že v dialogu s dětmi i dospělými dojdeme k tomu, že některé zákazy skutečně dávají smysl a pomáhají nám vytvořit bezpečnou strukturu fungování ve společnosti. A také k tomu, že existují i takové zákazy a pravidla, která svůj smysl v čase ztratila, nebo ho dokonce nikdy neměla.
Představení inspirované impulzivní pohybovou činností dětí a nezměrnou a obdivuhodnou intenzitou, se kterou objevují svět a otázkou zákazů a omezení, kterými je na průzkumu zahrnují rodiče nebo vyučující. Zkoumání i nastavování hranic jsou přirozenou potřebou, instinktivním chováním člověka a lze je nahlédnout různými způsoby: Provokuju? Vyžaduju pozornost? Anebo si jen naplno vychutnávám tady a teď? Vychovávám a učím zodpovědnosti a samostatnosti? Anebo zneužívám svého postavení, protože chci mít konečně chvíli klidu?
V inscenaci A to je zakázáno? se Jazmína Piktorová, Markéta Stránská a Tomáš Janypka zaměřují na celou škálu činností od těch lehce nevhodných až po přísně zakázané a s hravostí stírají rozdíly mezi jedním a druhým. A jak to máte vy? Je pro vás přirozenější zákaz dodržet nebo ho porušit?
Koncept, tvorba, interpretace: Jazmína Piktorová, Markéta Stránská, Tomáš Janypka
Hudba a zvukový design: Pasi Mäkelä
Dramaturgie: Maja Hriešik
Scénografie, kostýmy a grafický design: Vendula Tomšů
Světelný design: Zuzana Režná
Průvodce: Václav Kalivoda
Produkce: Anna Gazdíková & ZDRUHESTRANY
Koprodukce: Švestkový Dvůr Malovice
Coaching uměleckého výzkumu: Benjamin Richter, Jean Gaudin
Účastníci a účastnice uměleckého výzkumu: rodiče, děti, vyučující a dále Aleš Tišina Pilgr (propagátor vědy), Michaela Lukavská (psycholožka), Zoja Mikotová (režisérka a tvůrkyně v oblasti divadla pro neslyšící), Alžběta Vaculčiaková (herečka), Tereza Krejčířová (tanečnice, pedagožka), Nikola Březinová (kreativní pedagožka), Barbora Ptáčková (tanečnice, pedagožka), Radka Janů Kaucká (choreografka, výtvarnice, pedagožka)