Terén
Pole performativního umění

QRchestra

Premiéra 12/11/2024

Studio CED

Ansámbl QRchestra vyhlašuje koncertní konkurz na hráče a hráčky na mobilní telefony. Participativní zvuková performance.

Všichni máme v kapse, nebo v příruční tašce telefon, tedy malý počítač, display, fotoaparát, mikrofon či reproduktor. Zařízení, které v sobě zahrnuje základní technologie pro mediální interpretaci, reprodukci a participaci. Performance QRchestra toto rozhraní využívá pro koncertní a poslechovou situaci. Její účastníci přijímají roli hráčů a hráček v orchestru, jež nehraje z partitury, ale z QR (Quick Response) kódů.

S každým uvedením performance vzniká nová skupina účinkujících a nová konstelace vztahů s jejich osobními zařízeními. Tato symbióza člověka a stroje zahrnuje nás společně jako diváky, posluchače, performery a autory, ale také nás jako táborníky, trampy, turisty, bagristy, zemědělce, cyklisty či obyvatele měst. V používání mobilních telefonů vytváříme nové orientační systémy. Pohybujeme se v jejich informačním prostoru datových toků jako po ulicích měst. Ať už jsme na křižovatce, u táboráku v lese nebo v jeskyni, jsme stále v éteru, obklopeni kilobity chvějícího se mediálního pole.

Maryia Kamarova je interdisciplinární umělkyně, jejíž tvorba se pohybuje na pomezí performance, scénografie, sound artu a instalace. Pracuje s objekty, DIY elektronikou a v současné době se zkoumá materialitu zvuku se specifickým zaměřením na estetiku a politiku technologie. Maryia je jednou ze zakladatelek spolku di.pole a uměleckého souboru PYL. Absolvovala Katedru alternativního a loutkového divadla a řadu stáží v oboru Expanded Scenography (HKU, Utrecht, 2022), a zvukového umění (Overtoon, Brusel, 2019-2020; Sonoscopia, Porto a Institute of Ethnomusicology v Aveiro, 2023).

mariakomarova.org

Veronika Svobodová je audiovizuální umělkyně, hudebnice a scénografka. V jejím přístupu k práci se prolíná umění instalace a performance s autorskou vazbou k divadelní scénografii. Spolupracuje s osobnostmi zahraniční i české umělecké scény v oblasti divadla a experimentální hudby. V současné době působí v interdisciplinární duu SHRIMP zaměřené na zkoumání podvratného a transformativního rozměru zvuku spolu s Piou Achternkamp (aka “loh”) v Berlíně usazenou skladatelkou a multiinstrumentalistkou, dále v loutkové divadelní skupině ŠŠŠ (Škrobotník, Šlundra a Šibrová) s Robertem Smolíkem a Reném Vitvarem a působí v mezinárodním kolektivu PYL. Vystudovala DAMU v Praze a v současnosti na katedře vyučuje alternativní a loutkové divadlo.

temata.rozhlas.cz/veronika-svobodova-5364519

Ladislav Železný je hudebník, kurátor a audiovizuální umělec. Vystudoval Střední uměleckou školu keramickou a absolvoval FaVU VUT v Brně v oboru videa a multimédií. Několik let působil jako asistent pro audio aplikace a technologie na téže univerzitě. V současné době pracuje v Českém rozhlase jako dramaturg se zaměřením na nekonvenční hudbu a experimentální rozhlasovou tvorbu. Jako jedna z autorských osobností se podílel na vysílání radia Lemurie TAZ, které se pojí s počátky fungování experimentálního prostoru ROXY/NoD. Jeho práce jsou zaměřeny na různé formy akustického umění. Jako ne-hráč na violoncello prosazuje techniku hry Left Hand Universe.

Matthieu Levet je developer a elektronický hudebník z Bruselu. Po získání titulu v oboru ekonomie a matematika absolvoval École des Arts Décoratifs v Paříži v oboru média a grafický design. Se svým hudebním projektem Carragenaan vystupoval v severní a východní Evropě, Spojeném království, Japonsku (Cafe Oto, Salon des Amateurs, Kraak Festival, Forestlimit Tokyo) a absolvoval turné s kapelami Bear Bones Lay Low, Accou, Spoils & Relics, CIA debutante, Descendeur, Uj Bala. Levet je zakladatelem labelu Cold Moss a je autorem série pořadů na rádiích LYL a Lahmacun.

QRchestra vznikla ve spolupráci artist-run platformy di.pole a Terénu, scény Centra experimentálního divadla.

Doba trvání: 60 minut

Uvádíme v CZ a ENG.

Projekt je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury.

Archiv projektů