Terén
Pole performativního umění

Vztahy fundus utopie

Čt 10. 6. 2021, 18:00

Kdo je nejlepší scénografický parťák? Je scénografie záležitostí prostorovou, nebo časovou? A jde vůbec scénografii vyjmout z divadelního kontextu a umístit do galerie?

Sedm scénografek, scénografů a kolektivů s výrazně odlišnými tvůrčími východisky se potkává v site-specific instalaci ve skladových prostorech brněnského OC Dornych (bývalý Prior) a diskutují o principech divadelně-scénografické tvorby, o svých naplněných i nenaplněných vizích. Jejich společná utopie se zhmotňuje v podobě vystavovaných objektů, zároveň ale vytváří divadelní fundus – archiv předmětů, které bývaly scénografií; místo transformace, dokument tvůrčího procesu, pozůstatek (divadelního) tady a teď.

Výstava bude zahájena vernisáží 10/6 v 18:00 a bude pokračovat do 25/6/2021.
Komentované prohlídky výstavy ve dnech 16/6 v 16:30 a 24/6 v 14:00, účast potvrďte na salonscenografie@gmail.com.

Vystavující:
Pavla Beranová
Michal Cáb
Handa Gote
Zuzana Sceranková
Matěj Sýkora
Martina Zwyrtek
Spolek divadelních ochotníků Sedlčany

Kurátoři & kurátorky: Anna Chrtková, Jan Matýsek, Amálie Bulandrová

Výstava VZTAHY FUNDUS UTOPIE navazuje na tradici národních přehlídek Salón české scénografie, které byly pod různými názvy pořádány již od roku 1977. Formát, v němž v předchozích ročnících prezentovali vystavující svá díla individuálně, se letos transformuje v tematicky a kurátorsky zaštítěnou výstavu.

Speciální místo je na výstavě vyhrazeno zásadní postavě české scénografie Petru Matáskovi (1944-2017), jehož tvorba je spojena především (ale nejen) s královéhradeckým divadlem DRAK. Coby vyhledávaný výtvarník spolupracoval Petr Matásek s desítkami režisérů a vytvořil více než 160 výprav k loutkovým, činoherním i operním inscenacím. Jeho práci připomenou modely, fotografie a rozhovory s bývalými spolupracovníky a přáteli.

Součástí výstavy je odborné sympozium Poločas rozpadu 5.1, které se koná ve čtvrtek 24. června v OC Dornych. Moderované diskusní setkání se letos zaměří na téma Komunikace Scénografie. Své příspěvky přednesou Apolena Vanišová, Viktor Takáč, Barbora Příhodová, Lukáš Brychta nebo Kateřina Svatoňová.

Pořádá Salon české scénografie. Více info na webu.

Vstup na výstavu najdete ve 3. patře obchodního domu naproti eskalátorům. Pro více informací sledujte událost na fb.
COVID opatření: Kapacita místa bude bude omezena & během návštěvy bude nutné mít stále nasazený respirátor.

vernisáž výstavy 10/6/2021 v 18:00
10–25/6/2021
komentované prohlídky 16/6 v 16:30 a 24/6 v 14:00
Sympozium Poločas rozpadu 5.1 24/6 v 15:30
OC Dornych / bývalý Prior