Terén
Pole performativního umění

The Labyrinth of Dr. Paradise

St 26. 4. 2023, 19:30
Sklepní scéna CED

Pohybové sólo Maura Bernardiho. Jaký je rozdíl mezi člověkem a zvířetem? Proč bylo mimo-lidským druhům dovoleno žít v Zahradě Eden, ale člověk byl z Ráje vyhnán? Můžeme se někdy vrátit zpět? Třeba už jako post-humánní druh?

The Labyrinth of Dr. Paradise je pohybové sólo italského herce Maura Bernardiho. Inscenace vychází z několika inspiračních zdrojů: z povídky Jorgeho Luise Borgese Asteriónův dům, z propagačních textů o eticky problematickém „čistém mase“ („clean meat“) pěstovaném ze zvířecích buněk, a několika náboženských textů. Skrz hercovo alter-ego, postavu Dr. Paradise, ukazuje inscenace příběh vědce páchajícího hybris proti přírodě. I když věnuje svůj život tomu, aby pomocí vědy učinil svět lepším místem, nakonec se musí konfrontovat s důsledky svého jednání.

Osobní příběh herce se prolíná s fikčním příběhem vědce a zrcadlí život nezávislého umělce, který se nechce vzdát svých ideálů. Ve světě ohroženém klimatickou změnou poskytují posthumanistická filozofie a odklon od antropocentrického pohledu na svět naději na možnou budoucnost. Koncept nerůstu není možné aplikovat na naši společnost aplikovat, pokud se nebudeme ochotní vzdát určitého komfortu, na který jsme zvyklí. A pokud budeme více respektovat jiné druhy, možná se nám jednou podaří znovu přiblížit Ráji.

Hraje: Mauro Bernardi (IT)
Scénář & dramaturgie: Otto Kauppinen (CZ/FI)
Scénografie & kostýmy: Lenka Řezníčková (CZ)
Režie: kolektiv
Technická podpora: Andrea Gagliotta (IT)
Produkce: Teatro Asterlizze

Premiéra: 25.11. 2022
Inscenace vznikla pro divadlo Teatro Asterlizze v Turíně.

Facebook událost

26/4/2023, Sklepní scéna CED
Délka: 50 minut