Terén
Pole performativního umění

Order of Sonic Chaos: Preliminary Connection

Pá 24. 6. 2022, 19:30
Sklepní scéna CED

Zahajovací událost třídílného site-specific projektu Order of Sonic Chaos (18/8–14/9).

Ve warm-up večeru představíme východiska, program a umělecké týmy projektu Order of Sonic Chaos, který připravujeme speciálně pro prostory katakomb Centra experimentálního divadla pod Zelným trhem v Brně. Kolektiv MSHR (Brenna Murphy, Birch Cooper) uvede projekci audiovizuálního díla Material Sentience Habitat Ring (2020), ve kterém počítačově generované zvukové a sochařské kompozice splétají formální abstrakce odrážející složitou dynamiku přírodních systémů a lidského vnímání. Kolektiv EJTECH (Judit Eszter Kárpáti, Esteban de la Torre) provede živou audiovizuální performance, která vychází z jejich aktuálního výstavního projektu XENOPTYX (Horizont Gallery, Budapešť) zabývajícího se novou spiritualitou a materialitou. Jonáš Gruska uvede psychoakustickou performance s rotujícími reproduktory a program uzavře AstraZeneca eklektickým soundcloud core dj setem.

Order of Sonic Chaos je jednorázovým projektem Terénu v kurátorské koncepci zvukového umělce Jonáše Grusky. Průběžný měsíční program se skládá ze tří částí, které autorsky připravují lokální i zahraniční umělecké osobnosti a kolektivy. Každá z nich nabídne dočasnou audiovizuální instalaci přístupnou v denních otevíracích hodinách, hudební performance, setkání s autory a autorkami a komentované prohlídky.

🏴ORDER OF SONIC CHAOS 1: EPHEMERAL SHRINE (18–25/8)
🏴ORDER OF SONIC CHAOS 2: MSHR (30/8–4/9)
🏴ORDER OF SONIC CHAOS 3: EJTECH (9–14/9)

Jonáš Gruska (SK)
jonasgru.sk
Jonáš Gruska studoval na Institute of Sonology v Haagu a Hudební akademii v Krakově. Od roku 2009 sa věnuje terénnímu nahrávání a experimentální hudbě se zaměřením na chaotické a polymetrické generativní kompozice, netradiční ladění a výzkum psychoakustických vlastností prostorů. Vytvořil množství site-specific zvukových instalacií využívajících rezonanční vlastnosti prostorů a objektů. Jako lektor vedl workshopy o sonifikaci, terénním nahrávání, elektromagnetickém poslechu a programování pro umělce.
V roce 2010 založil LOM jako vydavatelství experimentální hudby a značku výrobce netradičních nástrojů a mikrofonů. Od roce 2013 organizoval ZVUK, outdoorový mikrofestival v opuštěných lokalitách v okolí Bratislavy. V roce 2018 otevřel LOM SPACE, kulturní prostor s komunitní knihovnou a půjčovnou nahrávacího vybavení. V roce 2019 založil bioLOM, platformu věnovanou mykologii, lichenologii, fermentovaným potravinám a jedlým řasám. V rámci bioLOMu otevřel laboratoř věnovanou kultivaci hub, jejich mapování a DIY vědeckému výzkumu. V rámci bioLOM aktivit vznikl festival mykoLOM.

MSHR (Birch Cooper, Brenna Murphy) (US)
mshr.info
Umělecký kolektiv, který staví a zkoumá fyzické (skulpturální) elektronické systémy. Jejich praxí je sebetransformující entita s vlastním výstupy navázanými na své vstupy, vyjadřující svou formu prostřednictvím interaktivních instalací a živých improvizací. Používají čipové konglomeráty jako analogové obvody a open-source software k vytvarování rezonančních audiovizuálních tvarů a prostředí. Brenna Murphy a Birch Cooper založili MSHR v roce 2011. Jméno je modulárním akronymem, navrženým tak, aby v průběhu času mohl měnit významy, a momentálně znamená Material Sentience Habitat Ring.

EJTECH (Judit Eszter Kárpáti, Esteban de la Torre) (HU/MX)
ejtech.studio
Interdisciplinární dvojice pracuje s metamateriály, experimentálními rozhraními a augmentovanými textíliemi jako médiem pro výzkum senzorických a konceptuálních vztahů mezi subjektem a objektem. Zvuk, prostor, světlo a čas jako stavební prvky jsou zásadní prvky jejich praxe. Jejich práce je založena na výzkumu materiálů, výsledkem jsou performativní instalace, dynamické povrchy a vícekanálové zvukové sochy.

DJ AstraZeneca (SK)
www.instagram.com/owlstep/

Facebook událost

24/6/2022 19:30
Sklepní scéna CED