Terén
Pole performativního umění

Nové sady 5 – RFK: Poslední večeře 2020

Ne 13. 9. 2020, 11:00

Terén uvádí pátý díl série jednorázových performativních událostí Nové sady, ve kterém se představí křesťansko-feministické ekumenické uskupení RFK.

Ve veřejném prostranství Moravského náměstí proběhne performance Poslední večeře 2020 otevírající návazný dvoudenní program jako dočasnou zónu pro setkávání při diskuzích, přednáškách a praktických dílnách, pro který kolektiv RFK přizval spřátelené aktivistické skupiny a odbornice zabývající se sexuálním násilím v římskokatolické církvi či současnými konzervativně-náboženskými náladami v Evropě.

Program 11–13/9/2020:
11/9
19:30 Performance Poslední večeře 2020, zahájení programu

12/9
11:00 Představení kolektivu Wspólnota międzygatunkowa
13:00 Workshop s kolektivem Wspólnota międzygatunkowa
(na workshop je možné se přihlásit předem na teren@ced-brno.cz)
16:00 Přednáška Miloslava Szabó: Potraty. Dějiny slovenských kulturních válek (přednáška & diskuze)
19:00 Projekce filmu Kostelnice

13/9
11:00 Představení kolektivu RFK
14:00 Workshop psaní modliteb s RFK
(na workshop je možné se přihlásit předem na teren@ced-brno.cz)
15:30 Prázdné trůny – přednáška Martina Tománka
18:00 Zakončení programu Nové sady – RFK: Poslední večeře 2020

☆ ☆ ☆

Program na 13/9/2020:
13/9, 14:00 – 15:00, Moravské náměstí
RFK: Psaní modliteb
workshop

Jednou ze strategií, jak se můžeme podílet na vytváření křesťanského společenství, které je inkluzivní a solidární, a zároveň nemusíme opouštět úplně církevní prostředí, je využívat nástroje, které jsou křesťanství vlastní a proměňovat je. Takovým nástrojem je také samotné společenství, různé mechanismy sdílení a modlitby. Protože ale samotné modlitební texty často vycházejí z patriarchálního vidění křesťanské víry, rozhodli/y jsme se sepsat modlitby vlastní, které akceptují spiritualitu, jež emancipuje a nikoho nevylučuje. Tyto modlitby zohledňují různé role žen tak, jak jsme si je samy zvolily, ale také naše spolužití na planetě s dalšími živočišnými a rostlinnými druhy nebo všechny naše smutky a touhy, které často v církevní liturgii nemají místo. Workshop psaní modliteb je určen pro kohokoliv, kdo se jej bude chtít zúčastnit, a cílem je vytvoření společné modlitební knížky, kterou bychom chtěli*y časem nechat vydat.

13/9, 15:30 – 17:30, Moravské náměstí
Prázdné trůny: Teologie osvobození – včera a zítra
přednáška člena uskupení Prázdné trůny Martina Tománka, diskuze

Boj za sociální spravedlnost je zítřejším bojem život na naší planetě. Nasledování Krista jako cesta ven z kapitalismu. Proč musí být křesťanství demokratické a odmítnout kapitalismus?

Prázdné trůny
Jsme kolektiv jednotlivců, kteří skrze srdce, víru, činy a ideje hledají rovnost a svobodu. Velkou inspirací jsou pro nás sociální a duchovní hnutí minulosti, které už kolem sebe nevidíme. Stav věcí je neutěšený a být pasivní pro nás znamená, podílet se na systémovém násilí. Ať shoří Babylon! Klíčové jsou pro nás pojmy, které se vyprázdnily, jsou odtrženy od svých původních významů, jako např. feminismus, anarchismus, komunismus, veganství, křesťanství a další.

Martin Tománek pracuje v neziskové organizaci NaZemi zabývající se důstojnými pracovními podmínkami lidí ve světě a dále vede kurz teologie osvobození v Podzemní univerzitě, platformě kurzů, přednášek a workshopů konaných pod záštitou brněnské družstevní kavárny Tři ocásci. Kurzy jsou bezplatně určeny komukoliv, kdo se chce vzdělávat, stejně jako jsou vedeny lidmi, kteří se něco naučili a chtějí to nezištně předat dál.

13/9, 18:00, Moravské náměstí
zakončení programu Nové sady – RFK: Poslední večeře 2020

Facebook událost

11–13/9/2020
park Moravské náměstí, Brno