Terén
Pole performativního umění

Jedu do Magadanu

Út 4. 4. 2023, 19:30
Sklepní scéna CED

Autorská inscenace podle vězeňského deníku běloruského anarchisty Igora Oliněviče. V podání Divadla 3+KK.

Jedu do Magadanu: Nevěř, neboj se a nepros je autorskou inscenací podle vězeňského deníku běloruského anarchisty Igora Oliněviče. Ten byl v roce 2011 odsouzen k osmi letům odnětí svobody. Stejně jako řada dalších anarchistických a antifašistických aktivistů v Rusku a Bělorusku se stal obětí státní moci, která má ve zvyku dělat z antiautoritářského hnutí odstrašující příklad, kdykoliv potřebuje umlčet občanskou společnost a demokratickou opozici. Ať už je to hromadným zatýkáním a mučením nebo ničením lidských osudů ve vykonstruovaných procesech.

Inscenace je rozkročena mezi dvěma světy. Mezi mučivou šedí života v Lukašenkově Bělorusku (a ještě více ubíjejícím bezčasím minské vazební věznice) a fiktivním světem plným hrdinských činů v boji dobra se zlem se zmítá podobně, jako Oliněvič sám – v noci “anarcho-partyzánem”, ve dne elektrotechnikem a hráčem LARPu. Ve svém deníku popisuje praktiky běloruského vězeňského systému, založené jednak na brutálním fyzickém násilí, ale také především na sofistikovaném psychickém nátlaku, nutícím vězně zpochybnit vlastní vůli i svědomí a ztratit důvěru v nejbližší přátele.

Igor Oliněvič byl v prosinci 2021 spolu s dalšími odbojáři Sergejem Romanovem, Dmitrym Dubovskym a Dmitrym Rezanovičem znovu odsouzen za terorismus ke dvaceti rokům vězení.

Tvůrčí tým:
Autor předlohy: Igor Oliněvič
Scénář: Adam Steinbauer, kol.
Hraje: Mark Kristián Hochman
Režie: Adam Steinbauer
Dramaturgie: Libor Brzobohatý
Výprava: Julie Ema Růžičková
Světelný design: Jakub Julínek
Hudba: Problem of a Tram Approacher
Produkce: David Šamánek
PR: Helena Gricová
Technické provedení: Bohdana Sýkorová

Partneři: Terén: pole performativního umění (CED), Kabinet múz
Inscenace vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury v r. 2021.

3 & 4/4/2023 v 19:30
Sklepní scéna CED