Terén
Pole performativního umění

Den architektury

Po 2. 10. 2023, 18:00

Terén se v letošním roce zapojí do Dne architektury. Od 18:00 proběhne v OC Dornych performance Analýza bydlení a od 20:00 projekce Film a architektura – Robin Hood Gardens.

18:00 Analýza bydlení

Intermediální formát na pomezí mluveného slova (Petra Hůlová), experimentální hudby (Petr Vrba) a videa (Jiří Havlíček), který umožňuje komplexní práci s významem. Možnosti interpretace definují vzájemný proměnlivý vztah všech tří složek představení: od souhry až ke kritickému dialogu.

Rámcem této příběhové koláže s dokumentárními a autobiografickými prvky je sousedská grilovačka a proluka, kde se má stavět. Zatímco komunitní setkání slouží jako odrazový můstek k aktivismu v místní čtvrti, na horizontu proluky, která od severu k jihu protíná město jako zrcadlo magistrály, se kamarádí dva likvidační stroje. Spojuje nás zájem o fungování veřejného prostoru jako místa aktivismů a jejich komplexních vztahů, způsobů, jakými přemýšlíme o městském prostoru. Sledujeme současnou intenzivní veřejnou debatu o sousedství, gentrifikaci, sociálním bydlení či developerech. Vystupujeme na jevišti, ale nejsme herci a to, co děláme, není divadlo.

Analýza bydlení je po projektu Space Pandemics, který měl premiéru v prosince 2020 a věnoval se prostředí pohraniční periferie a reflexi česko-německých vztahů s ohledem na pandemii, druhým autorským projektem tohoto typu Petry Hůlové, Petra Vrby a Jiřího Havlíčka.

Jiří Havlíček je umělec a kurátor. Jako pedagog působí v ateliéru Text Forma Funkce na Fakultě umění v Ostravě. Natočil několik krátkých filmů – Zajatci filmu 2012, Film Týden (2016), Rekonstrukce (2018), které se promítaly na domácích i zahraničních festivalech. Je autorem novely Teorie duchů (2018).
Petra Hůlová je autorkou románů (mimo jiné Zlodějka mýho táty (2019), Stručné dějiny Hnutí (2018), Macocha (2014), Umělohmotný třípokoj (2006). Píše také divadelní hry a scénáře. Je jednou ze zakladatelů Asociace spisovatelů.
Petr Vrba je jedním z předních českých hudebníků věnujících se hudební improvizaci. Pracuje jako interpret, vedoucí workshopů nebo organizátor koncertů. Jeho diskografie čítá na čtyřicet titulů vydaných na prestižních značkách jako Another Timbre, Mikroton, Corvo a jiné. Je zakladatelem několika mezinárodních těles v kterých vystupuje s nejvýraznějšími postavami evropské scény volné improvizace jakými jsou např. Thomas Lehn, Franz Hautzinger, Xavier Charles, Axel Dörner, Birgit Ulher a další.

Vstupenky: základní 250 Kč, zvýhodněné 220 Kč
Zakoupíte na goout.cz

20:00 Robin Hood Gardens
(Adrian Dorschner, Thomas Beyer, Německo, 2022, 90 min., anglicky, anglické titulky)

Dnes už zbořený londýnský bytový komplex Robin Hood Gardens často vyvolává v architektonické obci protichůdné postoje. Byl brutalistický počin Alison a Petera Smithsonových z roku 1972 nepochopeným mistrovským dílem nebo selháním jejich sociálního inženýrství? Po 50 letech od jeho otevření zachycuje dokument budovu v celé její slávě těsně předtím, než demoliční koule ukončí Smithsonových magnum opus. Zatímco artefakt již zdemolované stavby je oceněn na Benátském bienále, film se vrací ke kritikům, obdivovatelům a samotným obyvatelům budovy, aby se pokusil určit skutečný odkaz této konkrétní utopie.

Vstupenky: základní 160 Kč, zvýhodněné 140 Kč
Zakoupíte na goout.cz

filmarchitektura.cz

2/10/2023, od 18:00

Program se koná v rámci festivalu Den architektury.