Terén
Pole performativního umění

Beyond Touring: Insider

Po 28. 3. 2022, 11:00
bytový prostor

Vícedenní program přibližující práci mezinárodního kolektivu umělkyň pod vedením Cristiny Maldonado sestávající z performance Insider: Odkrývání reality, výzkumné laboratoře a přednášky.

28–30/3 Performance Insider: Odkrývání reality (bytové prostory)
Performance na pomezí virtuální a fyzické reality zprostředkovává vjemovou laboratoř, ve které jsou zpochybněny hranice mezi světem skutečným a virtuálním, ve snaze zamyslet se, co vlastně znamená každodenní žitá realita.

Performance je určena pro dva diváky, probíhá v angličtině a trvá 60 minut. (Performance proběhne v bytových prostorech, info o místě konání dostanete emailem po nákupu vstupenky).

1/4 Výzkumná laboratoř: Odkrývání performance (bytové prostory, vstup volný)
Zveme diváky, aby se společně s námi pustili do fenomenologického zkoumání. Účastníci se budou v tělesné paměti vracet k pocitům, které na ně během performance zapůsobily a ovlivnily je, a to prostřednictvím řízených subjektivních zážitků. V tichém rozhovoru budou reflektovat rezidua vzpomínek, které se jim vybaví. V této laboratoři chceme dále zkoumat potenciál vjemů jako jazyka, který lze pozorovat a artikulovat.

Harmonogram:
10–12:30 první část (vzpomínání, psaní, přehrávání)
13:30–15:30 druhá část (odkrývání, znovuobjevování)

Proběhne v angličtině. Vstup volný. Na tuto aktivitu je nutné se předem registrovat na teren@ced-brno.cz. Research lab je otevřena lidem, kteří se zúčastnili performance Insider: Odkrývání reality.

2/4 Přednáška: Recepty na realitu (19:00, Studio CED, vstup volný)
Společně s umělci a teoretiky se budeme věnovat konceptuálním a fyzickým aspektům projektu Insider. Proběhne neformální diskuse o procesu, tématech a otázkách Insideru. Po diskusi následuje ambientní živá zvuková performance Andrese Silvy pohrávající si s prostředím studia CED. Silva se mimo jiné podílel také na zvukovém designu k performance Insider: Odkrývání reality.

Proběhne v angličtině. Vstup volný. Studio CED se nachází na Zelném trhu 9 v 1. patře.

Bio umělkyň:
Cristina Maldonado je mexická intermediální umělkyně žijící v Praze, která se zabývá imerzivním uměním, participativním a vztahovým uměním, video-performancí, performativním psaním a site-specific performancemi. Poslední dvě desetiletí pracuje nezávisle na sobě jako režisérka, performerka, mentorka a vedoucí workshopů. V současné době se zaměřuje na koncepty mediace a neprobádaných lidských vztahů. Pracuje s devised theatre (divadlo kolektivní tvorby) a dialogickými metodami a zkoumá, jak umění dále zapojit do procesu vytváření poznání.

Keya Singh (IND) je intermediální umělkyně specializující se na video a performance. Od roku 2018 vystavuje a performuje napříč galeriemi a festivaly v České republice. Ve své tvorbě zkoumá vlastní identitu, která se stále proměňuje ve slitině kultur, z níž pochází, lidí, kteří ji vychovali, obsahu, který jako dospělá vstřebává, a současného prostředí. Z výzkumu Insider ji zajímá smysl sebeobrazu a sebeprezentace a jejich vztah k okolnímu světu.

Eva Rosemarijn (NO/NL) získala v roce 2019 magisterský titul v oboru režie autorského a objektového divadla na pražské DAMU. Po ukončení studia pracovala jako dramaturgyně pro Barboru Látalovou, souběžně vytvářela zvukový design pro několik představení a nyní je režisérkou vlastního souboru Teater Leikhus v Norsku. Její režijní práce se zaměřuje na vytváření současných performancí chápaných jako zážitek, ve kterém se zaměřuje na přítomnost diváků. V projektu Insider zkoumala interakci mezi performerem a publikem v různých realitách, stejně jako chování diváků a osobní bádání v meziprostorech, které vytváříme.

Lea Kukovičič (SI) vystudovala dramaturgii na Akademii divadla, rozhlasu, filmu a televize v Lublani a magisterský obor režie na pražské DAMU. Je divadelní tvůrkyní, konceptuální stránka její tvorby se však prolíná s výtvarným uměním. Ve své tvorbě se zaměřuje na to, jak může umění přímo ovlivňovat společnost. Projekty vede tak, že se soustředí na konkrétní témata ve spolupráci s kolektivy umělců i neumělců, aby znovu nahlížela, představovala a definovala téma pozornosti a divadla. Kukovičič pracuje především na vlastních projektech a do tvorby společných děl se zapojuje pouze se svými přáteli. Insider je její první profesionální spolupráce.

Lamija Čehajić (BA) je intermediální umělkyně žijící v Praze, která provádí umělecký výzkum optikou feministických fenomenologií. Zajímá se o vztahy mezi tělem a krajinou jako geologií přítomnosti a sounáležitosti. Osciluje mezi praxí a teorií a pracuje s různými médii, od videa a fotografie po text a sochu. V současné době studuje na Akademii výtvarných umění v Praze a doufá v další teoretické studium. Podílela se na počátečním výzkumu Insideru, kde zkoumala možné hmatové zážitky a dotykové krajiny, a později se k týmu připojila jako performerka.

Isa Juchniewicz je vizuální umělkyně žijící v Praze, která se věnuje spolupráci s dalšími umělci, performanci, výzkumu, výuce a vedení workshopů. Pracuje především s novými médii a telematikou, a zkoumá netradiční rámce sounáležitosti. Zpochybňováním toho, jak na sebe mohou fyzický & virtuální prostor vzájemně působit, se snaží vytvářet zážitky, v nichž lze rozšířit a pozitivně zaměnit smysly a tělo člověka.

Program je součástí projektu Beyond Touring: Reality Surfing and Insider tour at Tatwerk, Terén and Tranzit Foundation, který je realizován za podpory programu Kreativní Evropy Perform Europe.

Facebook událost

28–30/3 performance Insider: Odkrývání reality, bytové prostory
Proběhne v angličtině.

1/4 Výzkumná laboratoř: Odkrývání performance, bytové prostory, vstup volný
10–12:30 první část (vzpomínání, psaní, přehrávání)
13:30–15:30 druhá část (odkrývání, znovuobjevování)
Výzkumná laboratoř je otevřena lidem, kteří se v minulosti zúčastnili performance Insider: Odkrývání reality. Registrujte se prosím předem na teren@ced-brno.cz. Proběhne v angličtině.

2/4, 19:00 Přednáška: Recepty na realitu, Studio CED, vstup volný
Proběhne v angličtině.