Terén
Pole performativního umění

Art's Birthday 1000061

St 17. 1. 2024, 19:00

Ticho jako prostor, nabídka, ale i problém. Ticho před začátkem konce Prioru v podobě akustických dárků, jež mohou být na samém prahu slyšitelného a zaznamenatelného, pro bývalý obchodní dům OC Dornych v Brně. Sdílené ticho, které však nemusí být slyšet, může nabídnout prostor pro oslavu 1000061. narozenin umění, jež bude uspořádaná ve spolupráci Českého rozhlasu Vltava a platformy Terén v rámci jednodenního rozhlasového festivalu Euroradio Art’s Birthday – Ars Acustica special evening.

Oslava, na které nebude chybět narozeninový dort 🎂, proběhne v industriálních prostorách OC Dornych a také tradičně na vlnách Českého rozhlasu Vltava. Přímými přenosy z místa nás provede dvojice moderátorek – Petra Kultová, kulturní publicistka, překladatelka & Šárka Svobodová, historička architektury (4AM, BAM Brno) a kurátorka.

Art's Birthday je konceptuální svátek, za nímž stojí francouzský umělec a člen hnutí Fluxus Robert Filliou. Ten v roce 1963 prohlásil, že umění vzniklo před jedním milionem let, tím, že pravěký umělec hodil suchou houbu do kýble s vodou.

Oslavu zahájíme v 19:00 představením zvukového nástroje Matěje Franka a videoinstalace Šárky Svobodové týkající se současné podoby OC Dornych. Po úvodní části bude následovat koncertní blok, jehož části uslyšíte také na vlnách Vltavy. Po celou dobu večírku bude na místě otevřený bar LosPřekápkos.

Program:
💥 Polina Khatsenka, 20:07–20:23
Audiovizuální umělkyně a zvuková designérka. Její tvorba zahrnuje rozšířovaní vnímání vlastního i sdíleného prostředí, ať už jde o odkrývání a operování s neviditelnými, ale přesto existujícími vyzařujícími poli, nebo o řešení existenciálních témat na osobní úrovni.

💥 Tomáš Šenkyřík: STESCOU, 20:30–20:50
Muzikolog, skladatel a kytarista. Jako lovec zvuků a zakladatel portálu soundscape.cz se už víc jak jednu dekádu věnuje záznamu terénních nahrávek, ve kterých zprostředkovává přirozené znění hudby světa kolem nás.

💥 Ondrej Kalužák a Kateřina Minaříková: Ven, 20:55–21:05
Skladatel a programátor pohybující se mezi technologií strojového kódu a elektroakustickou hudbou. S pomocí svých virtuálních hudebních nástrojů a programů vytváří unikátní hudební světy tématicky zrcadlící současné postdigitální tendence.

💥 Adam Hejduk: Kostel nejsvětější troj oktávy, 21:10–21:25
Výtvarný umělec, který rozeznívá prostor za použití strun, skla a dřeva. Jeho zvukové sochy a instalace jsou svého druhu hudebními nástroji a často navazují na hmotné, optické a akustické hranice prostoru.

💥 Daniel Kordík: A Dyieng Giant, 21:30–21:50
Autor se pohybuje na ose mezi britskou a středoevropskou scénou elektronické hudby, který má silné přesahy nejen do oblastí volné improvizace, taneční a techno hudby, ale i terénních nahrávek.

Facebook událost

17/1/2024, od 19:00
OC Dornych, 3. patro

Na místo se nejlépe dostanete, pokud projdete z centra podchodem pod nádražím, vyjedete eskalátory na lávku OC Dornych a poté už vnitřními eskalátory do 3. patra. Na zemi hledejte navigaci Art's Birthday.