Terén
Pole performativního umění
Aktuální Archiv

Spooky Butt

"𝒩𝒶𝓈̌𝑒 𝓉𝑒̌𝓁𝒶 𝒿𝓈𝑜𝓊 𝓊𝒹𝒶́𝓁𝑜𝓈𝓉𝒾 𝒽𝓂𝑜𝓉𝓎 𝓏̌𝒾𝓋𝑒̌ 𝓈𝑒 𝓅𝓇𝑜𝓂𝑒̌𝓃̌𝓊𝒿𝒾́𝒸𝒾́ 𝓋 𝒸̌𝒶𝓈𝑒. 𝒰𝓀𝓊𝓉𝑒́ 𝓋 𝓉𝑒𝓂𝓃𝑜𝓉𝑒̌ 𝓋𝑒𝓈𝓂𝒾́𝓇𝓊, 𝒷𝒾𝑜𝓁𝑜𝑔𝒾𝒸𝓀𝑒́ 𝓋𝓎́𝓇𝑜𝓃𝓎 𝓏𝓇𝑜𝓏𝑒𝓃𝑒́ 𝓏𝒹𝒶́𝓃𝓁𝒾𝓋𝑒̌ 𝑜𝒹𝓃𝒾𝓀𝓊𝒹 𝓏 𝒸̌𝒾𝓈𝓉𝑒́ 𝓋𝒾𝓇𝓉𝓊𝒶́𝓁𝓃𝒾́ 𝓅𝑜𝓉𝑒𝓃𝒸𝑒 𝓏̌𝒾𝓋𝑜𝓉𝒶, 𝒶𝒷𝓎 𝓅𝒶𝓀 𝑜𝒷𝓎́𝓋𝒶𝓁𝓎 𝓉𝑒𝓃𝓉𝑜 𝓉𝑒𝓂𝓃𝓎́ 𝓋𝑒𝓈𝓂𝒾́𝓇 𝓅𝑜 𝓏𝒽𝓇𝓊𝒷𝒶 𝒿𝑒𝒹𝓃𝓊 𝓀𝑜𝓈𝓂𝒾𝒸𝓀𝑜𝓊 𝓋𝓉𝑒𝓇̌𝒾𝓃𝓊, 𝓋𝓎𝓇𝑜𝓈𝓉𝓁𝓎, 𝓈𝓉𝑜𝒸̌𝒾𝓁𝓎 𝓈𝑒 𝓋 𝓇𝑒𝓋𝑒𝓇𝓏𝓃𝒾́𝓂 𝓅𝑜𝒽𝓎𝒷𝓊 𝒹𝑜 𝓈𝑒𝒷𝑒 𝓏𝓅𝑒̌𝓉 𝒶 𝓋𝓎𝓉𝓋𝑜𝓇̌𝒾𝓁 𝓉𝑒𝓂𝓃𝑜𝓉𝓊 𝓃𝑜𝓋𝑜𝓊 — 𝒮𝓅𝑜𝑜𝓀𝓎 ℬ𝓊𝓉𝓉."

Podzemní prostor katakomb pod Centrem experimentálního divadla na Zelném trhu se od července do září promění v pomyslné (ne)lidské útroby, jež vytvoří scénické pozadí pro třídílný mezinárodní výstavní projekt na téma lidské tělesnosti a nevyjasněného vztahu k vlastní tělesné schránce. Na lidské tělo se váže řada historicky utvářených nároků, očekávání či estetických norem. Spojují se s ním kategorie krásy, mládí či zdraví, a tedy i jejich opozit ošklivosti, stáří a nemoci. I přes pozitivní působení aktuálních emancipačních strategií jako je „body positivity“ nebo genderová analýza, které nám pomáhají se z jejich diktátu vyvázat, však zůstává ještě třetí hledisko, kterým lze tělo nahlížet jako autonomní, vědomím neřízený komplexní systém automatických procesů jako jsou trávení, vylučování, či krevní oběh, nad nimiž jako jedinci máme jen malou, či dokonce žádnou kontrolu.

⛓️ Spooky Butt představí lidské tělo jako horor ve třech dějstvích: první díl 𝘽𝙞𝙤-𝙊𝙧𝙜𝙖𝙣𝙞𝙘 nahlédne tělo samotné jako zdroj pocitů úzkosti a odcizení. Hrůzu za maskou jeho technologického vylepšení odkryje 𝘽𝙞𝙤-𝙀𝙛𝙛𝙞𝙘𝙞𝙚𝙣𝙩. Závěrečný díl 𝘾𝙤-𝙋𝙖𝙧𝙖𝙨𝙞𝙩𝙞𝙘 pak ukáže, že tělu lze také rozumět jako kolektivní schránce, a nabídne snad i možnosti úniku – které však nejsou o nic méně děsivé. Jednotlivé site-specific výstavní situace se spolu s návazným doprovodným programem pokusí vytvořit společné tělo vystavujících a místního publika.

2–11/7 Spooky Butt 1: 𝘽𝙞𝙤-𝙊𝙧𝙜𝙖𝙣𝙞𝙘 / 𝙎𝙤𝙢𝙖𝙩𝙞𝙘 𝘿𝙞𝙜𝙚𝙨𝙩𝙞𝙤𝙣
4–15/8 Spooky Butt 2: 𝘽𝙞𝙤-𝙀𝙛𝙛𝙞𝙘𝙞𝙚𝙣𝙩 / 𝙍𝙚𝙘𝙪𝙧𝙨𝙞𝙫𝙚 𝙋𝙧𝙤𝙘𝙚𝙨𝙨𝙞𝙤𝙣
4–12/9 Spooky Butt 3: 𝘾𝙤-𝙋𝙖𝙧𝙖𝙨𝙞𝙩𝙞𝙘 / 𝙈𝙞𝙘𝙧𝙤𝙗𝙞𝙖𝙡 𝙍𝙚𝙜𝙧𝙚𝙨𝙨𝙞𝙤𝙣

⛓️ Umělci a umělkyně: Csaba Kis-Róka, Kinke Kooi, Markéta Wágnerová, Štěpán Brož, Marek Delong & Anna Slama, Kea Bolenz, Frank Yunker, Daniela Ponomarevová, Judita Levitnerová, Saon, Julie Villard & Simon Brossard, Chin Tsao, Leon Eisermann, Sebastian Mittl, Laura Lintrup, Petr Nápravník, Lukas Posch, José Eduardo Barajas.

⛓️ Kurátoři: Šimon Kadlčák & Daniel Hüttler

otevírací doba:
po–pá 14–20:00
so–ne 12–18:00

Retrospektivní text o projektech, které se v minulosti uskutečnili v prostorách katakomb, najdete na blogu Centra experimentálního divadla.