Terén
Pole performativního umění
Aktuální Archiv

Order of Sonic Chaos

Order of Sonic Chaos je jednorázovým projektem Terénu v kurátorské koncepci zvukového umělce Jonáše Grusky, kterým se zpřístupňují katakomby Centra experimentálního divadla pod Zelným trhem v Brně. Průběžný měsíční program se skládá ze tří částí, které autorsky připravují lokální i zahraniční umělecké osobnosti a kolektivy. Každá z nich nabídne dočasnou audiovizuální instalaci přístupnou v denních otevíracích hodinách, hudební performance, setkání s autory a autorkami a komentované prohlídky.
·
Interdisciplinární profil programu propojuje hudbu, zvukové a výtvarné umění a performance. Přizvaní umělci a umělkyně vytváří nová díla přímo pro unikátní prostory katakomb, které se dočasně stanou laboratorním uměleckým prostorem. Realizační tým se v podzemních prostorách setkává k výzkumu psychoakustických vlastností zvuku a fyzikálních limitů a rezonančních vlastností lidského těla, využití zvuku při rituálních obřadech a náboženských ceremoniálech a možných propojení okultismu, hudby a zvuku coby nástrojů komunikace, meditace a duchovní práce.
·
Projekt Order of Sonic Chaos navazuje na stejnojmenné události uvedené již v minulosti v rámci ZVUK (Bratislava), MoE (Vídeň), Rumište (Brno), Silent night (Praha) a na dlouhodobu aktivitu Terénu v katakombách CED. V tomto jedinečném prostoru každoročně připravuje umělecký site-specific projekt, citlivě se vztahující k jeho fyzikálním, estetickým i historickým kontextům. V roce 2021 v něm byl realizován výstavní projekt Spooky Butt, který připravilo kurátorské duo Daniel Hüttler a Šimon Kadlčák.
·
Kurátor: Jonáš Gruska
Umělci a umělkyně: MSHR (US), EJTECH (HU/MX), Angakok Thoth (SK), Jonáš Gruska (SK), František Hanousek (CZ), Jakub Hájek (CZ), Natálie Pleváková (CZ)
·
🏴 Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine (18–25/8)
🏴 Order of Sonic Chaos 2: MSHR (30/8–4/9)
🏴 Order of Sonic Chaos 3: EJTECH (9–13/9)
·
Rozhovor s kurátorem série Order of Sonic Chaos – Jonášem Gruskou, pro blog Centra experimentálního divadla.
·
Retrospektivní text o projektech, které se v minulosti uskutečnili v prostorách katakomb, najdete na blogu Centra experimentálního divadla.