Terén
Pole performativního umění

Nové sady 1 – The Acts

Premiéra 26/10/2019

Místodržitelský palác, Moravská galerie

První díl dramaturgické série jednorázových performativních událostí Nové sady. Participativní performativní událost irského autora Wayna Jordana.

Žijeme v nesnadných časech. Pronásledováni přízraky, avšak ochuzeni o spiritualitu. Bloudíme mezi sutinami a stroji, které jsme stvořili. Osamělí, ale nikdy ne o samotě. Bohové a přízraky k nám promlouvají, jenže my jsme již dávno zapomněli jejich jazyk. Temné časy vyžadují obřad. Skupina divadelních tvůrců vás zve, abyste se s nimi na tomto obřadu podíleli. Skrze naše těla a hlasy, objekty a magii se pokusíme spojit s něčím, co je větší než mi sami. S tím, co nás přesahuje. Možná to bude krásné. Možná to bude směšné. Pravděpodobně to bude oboje. Bude třeba dostatek trpělivosti a času. Tohle není začátek. Není to ani konec. Možná však najdete obojí. Je to obřad neustálých změn. Obřad, který, možná, potřebujeme. Toto představení zahrnuje i diváky, kteří se mohou sami zůčastnit, žádá se od nich však vlídnost a laskavost.

Wayne Jordan je divadelní režisér a umělec původem z Irska. Režíroval nespočet představení v Abbey Theatre (Irské národní divadlo). Jeho hry byly uvedeny ve většině hlavních divadel Irské republiky, Severního Irska a v rámci turné procestovaly i Velkou Británii. Od roku 2017 žije v Praze, kde momentálně studuje magisterský program oboru Režie alternativního a loutkového divadla na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Od příchodu do České republiky vystupoval Jordan ve studentském projektu v Praze v rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu, ve Studiu Hrdinů a ve Studiu Alta. Premiéra jeho magisterského projektu Obřad proběhla ve spolupráci s Venuší ve Švehlovce. The Acts je pokračováním této hry.

Autoři: Wayne Jordan a tým: Carolina Arandia, Tinka Avramova, Ran Jiao & studenti ateliéru fyzického divadla JAMU pod vedením Pierra Nadauda.

Archiv projektů