Terén
Pole performativního umění
Aktuální Archiv

Nové sady 6

V šestém vydání série Nové sady představujeme tři umělecké projekty vstupující do veřejného prostoru v čase koronavirové pandemie.

Hladová zeď Báry Bažantové sestává ze dvou performativních zásahů do veřejného prostoru Brna, jejichž součástí je fotodokumentace od Markéty Wagnerové. První se odehrál v Křenové ulici před úřadem práce, kde autorka během otvíracích hodin stála před vstupem do budovy a v kole štěstí nabízela možnost vytočit si smlouvu na pracovní pozici při stavbě “hladové zdi”. Část druhá byla potom samotná stavba. Zeď vyrostla a následně zase zmizela z plácku pod platany, kde se Bratislavská ulice kříží s Hvězdovou.

Projekt Dveře Zuzany Janečkové vznikl jako site-specific performance v denním stacionáři pro seniory v Domově Naděje Brno-Vinohrady. Arteterapeutické živé dílo je inspirované rekonstrukcí vnitřních prostor zařízení. Fyzické provedení díla je doplněno i svou „freeware“ verzí v podobě online dostupného kitu –⁠ volně užitelného návodu, scénáře i souboru digitálních materiálů k využití pro další realizaci této performance.

Jupiter Matyáše Zemana otevírá debatu o budoucnosti naší planety, cestách do vesmíru a životě na ulici. Ke společnému promýšlení oslovuje lidi, které společnost zpravidla k takové diskusi nezve. Projekt se skládá z videa a čtyřdílné podcastové série, zpracovávající rozhovory s klienty Kontaktního centra Vlhká v Brně, provozované Společností Podané ruce. Všechny díly budou postupně ve dvoutýdenních intervalech zveřejněny na webu a soundcloudovém účtu Terénu.