Terén
Pole performativního umění

Nové sady 4 –⁠ Pasi Mäkelä: Black Piece

Premiéra 13/8/2020

Dům pánů z Kunštátu

Black Piece představuje performativní propojení kosmické periferie, bezdomovectví na okrajích města a srážku kvantové fyziky s dobrovolným i nedobrovolným únikem ze společnosti. Black Piece ponouká k pohanství a snaží se dotknout temnějších vrstev v podloží známé civilizace. Navrací se k tanci městského butó.

Dílo vzniklo v koprodukci s Domem umění města Brna.

Pasi Mäkelä (nar.1975)

Finský performer, hudebník a konceptuální umělec žijící v Praze. V letech 1998-2002 studoval na Turku Arts Academy ve Finsku, kde získal titul jako divadelní režisér a edukátor. Mezi jeho nejnovější práce patří sólo performance Walrus Vampire Show a několik projektů s jeho vlastní hudební/performance skupinou Sabotanic Garden, s pražskou hudební garage-gospel skupinou The Spermbankers a také práce v roli herce v pražském Studiu Hrdinů. Je dlouholetým členem finských divadelních komunit Reality Research Center a Circus Maximus.

V letech 2012-2017 vystoupil se svou sólo fyzickou performance Tonttu na Slovensku, v Německu, Finsku, Švédsku, České republice, Rakousku a Spojených státech. S dalším dlouhodobým site-specific projektem “finské” butó s názvem Uuno Turhabuto (2004-2008) vystoupil ve Finsku, České republice i ve Francii. Butó je taneční forma performativního umění, kterou v druhé polovině 60. let v Japonsku vytvořili Tatsumi Hijikata a Kazuo Ono známí svým extrémním přístupem k tělesnému umění.

Archiv projektů