Terén
Pole performativního umění

Na jeden nádech

Začátek projektu 29/6/2023

TJ TESLA

Co všechno je třeba stihnout na jeden nádech?

Celoroční umělecký projekt sestávající ze série workshopů a událostí inspirovaných světem akvabel, který je s TJ TESLA na Lesné v Brně nerozlučně spjat.

V rámci projektu Na jeden nádech od června 2023 proběhlo několik komentovnaých prohlídek s historičkou architektury Šárkou Svobodovu. V říjnu jsme oslavili 40. let unikátní stavby TJ TESLA a uvedli sérii workshopů pod stejným názvem. Výsledné zkušenosti se stanou materiálem pro dvoudenní divadelní událost dvojice umělkyň Šárky Zahálkové a Elišky Říhové, která proběhne 25 a 26/11 v TJ TESLA. Na jeden nádech je dalším projektem Terénu, který vzniká v rámci série jednorázových událostí s názvem Nové sady.

Přečtěte si rozhovor s autorkami projektu Šárkou Zahálkovou a Eliškou Říhovou, který vyšel na blogu Centra experimentálního divadla.

O autorkách:

Eliška Říhová je divadelní režisérka, vystudovala Katedru alternativního a loutkového divadla. Ve své tvorbě kombinuje různé divadelní přístupy – od činohry přes site specific performance až po nonverbální divadlo. Režijní práci se věnuje na různých pražských scénách a často spolupracuje s neherci. Kromě divadla se věnuje i na rozhlasové a filmové tvorbě.

Šárka Zahálková je výtvarná umělkyně a kurátorka, ve své tvorbě se zaměřuje na veřejný prostor, práci s ním a s lidmi, kteří jej obývají a používají. Participuje na společensky a komunitně angažovaných uměleckých projektech. V současné době pracuje v pardubickém Centru pro otevřenou kulturu jako kurátorka GAMPY – Galerie města Pardubic.

O místní architektuře:

TJ TESLA je sportovní hala uprostřed sídliště Lesná v Brně, za kterým stojí kolektiv autorů*ek Viktor Rudiš, Zdeněk Musil a Dagmar Glosová. Budova patří v současnosti k významným příkladům moderní československé architektury 2. poloviny 20. století. Stavba z let 1973–1982 navázala na stavbu sídliště Lesná, které dnes patří k mezinárodně a odborně uznávaným urbanistickým souborům vzniklým na našem území po druhé světové válce. Vzhledem k nedostatku sportovišť na sídlišti doplnil areál Tesly tento požadavek veřejnosti a vznikl v tzv. akci „Z“, kdy se na realizaci stavby podíleli občané a občanky v rámci brigád. O architektuře tohoto místa se dozvíte více v Brněnském architektonickém manuálu.

Autorky: Eliška Říhová a Šárka Zahálková

Performeři a performerky: Lenka Nahodilová, Matěj Šíma, účastníci a účastnice workshopů Na jeden nádech: Zdeňka Obalilová, Hugo Kuhl, Luisa Habrová, akvabely i "odchovankyně" TJ TESLA – olympionička Alžběta Dufková (Lukášová), účastnice mistrovství světa a Evropy Sabina Langerová, Eliška Skácalová
Zvuková spolupráce: Michal Kindernay, Pavel Boika
Kamera, střih: David Mišťúrik, Aňa Babjárová

Děkujeme TJ TESLA za spolupráci a poskytnutí prostor. A také Vzdělávacímu a kulturnímu centru Broumov, které poskytlo autorkám rezidenci.

Projekt je uskutečňovaný za finanční podpory Jihomoravského kraje.

Archiv projektů